Bankalardan ihtiyaç doğrultusunda kullanılan birden fazla kredilerin takip edilmesinin zorluğu veya kredi borçlarının ödeme sıkıntısının yaşandığı zaman bankalara kredi kapatma kredisi adı verilen Borç Transferi başvurusu yapabilirler. Böylece diğer krediler kapanmış olup tek bankaya borçlu olunmuş olur. Yine uzun vadeler sayesinde rahat ödeme imkânına sahip olabilirler.

Tabi borç transferi yapabilmek için bazı şartların olgunlaşması gerekmektedir. Piyasadaki kredi borçlarının toplam aylık ödeme tutarları gelirinizin P’sini geçmemesi gerekmektedir. P’lik dilimi geçen kredi aylık ödemelerinde bankalar borç transferine sıcak bakmamaktadırlar. Çünkü ailenin geçimi için gerekli ücret, kira ve diğer masrafların karşılanması için gerekliliği göz önünde tutan bankalar P’lik dilimi esas almaktadır.

Borç transferinde bankayı ikna etmek çok önemlidir. Borç transferi yapacak kişiler, piyasada ki kredi borçlarını gerçekten kapatma isteğinde olduğu imajını bankaya vermelidir. Çünkü bazı uyanıklar, borç transferi için aldığı kredileri kredi ödemeleri için kullanmamaktadır. Böyle bir durumda kredi sayısı çoğalacağı için bankanın verdiği borç transfer kredisinin geri dönmesi riske girecektir.

Bu yüzden borç transferi talebinde bulunurken gelir belgeniz dışında aileden çalışanların gelir belgesinin de bankaya sunması borç transferi için faydalı olacaktır. Yine varsa gelir belgeniz dışında ki kira, faiz getirisi, tarla ürün getirisi gelirlerini hatta üzerinizde kayıtlı gayrimenkulleri de gerektiğinde banka adına ipotek verilebileceğinizi bankanıza iletmelisiniz.

Hatta banka müşteri temsilcilerine kullanılacak borç transfer kredisinin kendisine verilmeden, kredi borcu olan bankaların hesabına EFT yapılması istenebilir. Bu davranışta kredi kullanımında çok etkili olacaktır. Yine ödemekte olduğu kredilerin kapatma tutarı konusunda ilgili bankalardan bir yazı istenip, bu yazıyı da başvuru evrakları içerisine konulmalıdır.

Her bankanın kendine göre prosedürü olduğu için yukarıda saymış olduğumuz evraklar ile birden fazla bankaya başvurma sonuca daha çabuk ulaşmasını sağlayacaktır. Sonuç olarak borç transferinde samimi olduğunuzu, borcunuzu ödemek istediğiniz imajını bankaya yansıtmanız gerekmektedir.

windows server 2016 satın al

Bir önceki yazımız olan İkinci El Oto Kredisi ve Faiz Oranları 2019 başlıklı makalemizde 2. el taşıt kredisi, İkinci El Oto Kredisi 2019 ve İkinci El Oto Kredisi faiz oranları 2019 hakkında bilgiler verilmektedir.