Kredi kartı kullanımı ve bankalara tarafından sunulan kredilerin kullanımı son dönemlerde oldukça yaygınlaşmıştır. Hemen her bir aileye düşecek şekilde bir kredi kartı söz konusudur. Önceki dönemlerde sadece kurum ve kuruluşlar tarafından kullanılan krediler, günümüzde bireyler tarafından da yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu nedenle halk nezdinde de kimi zaman borçların ödenmesi ve ortaya çıkan sorunları çözülmesi yöntemleri de merak edilir hale gelmiştir. Bu hususta merak edilen konuların başında ise, kredi ve kredi kartı yapılandırma hususu gelmektedir. Nitekim ödeme planlarının tekrar gözden geçirilerek, borçlulara atılan bir can simidi olarak da görülebilecek yapılandırma sayesinde, yeni bir ödeme planı üzerinde anlaşılması sağlanmakta, ayrıca dönemsel faiz artışları veya azalışlarına göre yeniden bir planlama yapılması yönünde talep de ortaya çıkmaktadır.

Kredi ve Kredi Kartı Yapılandırma Koşulları

BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun) tarafından son yayınlanan yönetmelik değişikliği ile bazı konular ve detaylar ortaya çıkmaktadır. Buna göre yönetmelik kapsamında, takibe düşmemiş konumda olan kredi kartı borçları ile ihtiyaç kredileri üzerinde kredi ve kredi kartı yapılandırma imkanı sunulmaktadır. Canlı kredileri kapsayan bu karar ile kredi kartı borçları ve ihtiyaç kredilerinin yapılandırılması mümkün kılınmıştır. Taşıt ve konut kredileri ise kapsam dışı bırakılmıştır. Bu düzenleme ile kredi kartı borçlularının borcu 72 aya kadar vade ile yapılandırılabileceği ve borç kapatması için tekrar eden şekilde tüketici kredisi kullanma imkanı sunulmuştur. İhtiyaç kredilerindeki yapılandırma vade üst sınırı ise 72 ay olarak belirlenmiştir. Birden fazla banka kredi kartına sahip olan müşterilerin kartları birleştirerek tek bir kartta toplanacağı ve müşterinin ödeme gücü dikkate alınarak bir ödeme planının hazırlanacağı belirtilmiştir. Ayrıca her isteyen için yapılandırma söz konusu olmamaktadır. Yapılandırılan kredi kartı ve kredi borçlarının faizlerinin 1,30 veya 1,50 arasında değişeceği de diğer önemli bilgilerden bir tanesidir.

Kredi Ve Kredi Kartı Kullanımı

Kredi kullanımı yapan ve kredi kartına sahip olan her bir bireyin ya da kurumun, ödeme gücü nispetinde borçlanmasında fayda bulunmaktadır. Böylelikle kredi ve kredi kartı yapılandırma aşaması ile ödeme şartlarının iyileştirilmesi mümkün olsa da istenmeyen durumlara düşmemek adına tedbirli davranmak önem arz etmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Çekilen Kredinin Faizi Değişir Mi? başlıklı makalemizde Çekilen Kredinin Faizi yükselir mi hakkında bilgiler verilmektedir.