Kredi veya kredi kartı kullanıcıları taksit veya ödemelerini kendilerine tanınan süre içerisinde yapması gerekir. Bu süre kredi için kullanım sırasında tarafınıza verilen ödeme planında yer alır. Ödeme tarihi her ayın belli bir gününe tekabül eder ve bu tarih hafta içine geldiğinde ise sonraki ilk iş günü olarak belirlenmiştir. Kredi kartlarında ise durum biraz daha farklıdır. Kredi kartı ekstre tarihi kart başvurusu sırasında kullanıcı tarafından belirlenir. Ekstre kesim tarihinden itibaren 10 iş günü içerisinde kart ekstre borcunun en az asgari tutarı ödenmesi gerekir. “Kredi veya kredi kartı ödemeleri yapılmadığında” ise kişi adına sırasıyla idari ve yasal takip başlatılır. “Kredi ve kredi kartı ödemeleri yapmayanlar için yasal süreç nasıl işler?” sizler için hazırladığımız yazımızı inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kredi Kartı İdari Takip Süreci

Kredi kullanıcılarının ödemelerini geciktirmesi durumunda banka müşterisini SMS, e-posta, telefon veya sesli sistem ile düzenli olarak haberdar eder. Kredi kartı minimum tutarı (asgari tutarı) 15 gün içerisinde ödenmeyen kartlar geçici olarak kullanıma kapatılır. Bu süreç 90 günü bulduğunda kart iptal edilir ve idari takip başlatılır. İdari takip sürecinde banka müşterisi ile anlaşma yoluna gitmeye çalışılır. Ödenmeyen borç tutarınca kişiye özel yeni bir ödeme planı hazırlanır ve kişiye talep sunulur. Bankayla anlaşmaya varılarak borcu ödeme yoluna gitmenizde fayda var. Aksi takdirde yasal takip süreci başlar ve mevcut borca avukat ve dosya masrafları da eklenecektir.

NOT: Kredi kartı asgari ücreti ödenerek idari takip sürecine girmemek mümkün. Kredi kartı borcunun 3 kez yalnızca asgari tutarı ödenmesi durumunda kalan borcun tamamı ödenene kadar kart geçici olarak kullanıma kapatılır. Borcun tamamı ödendikten sonra kart kullanıma açılacaktır. Bazı bankalar ibe bu gibi durumlarda kartın limitinde kısıtlama yoluna gidebilmektedir. Ancak en azından kredi kartı ekstresinin asgari tutarını ödeyerek idari veya yasal takip sürecine girmemeniz mümkün.

Kredi Kartı Yasal Takip Süreci

Yasal takip sürecinde kredi kartı mevcut borç üzerine avukat, dosya ve dava masrafları eklenerek kişiye yeni bir bilgilendirme yazısı ulaşır. Bu süreçte öncelikle bankanın dosyayı aktardığı avukat bürosu borçlu ile iletişime geçer. Ödemeyle ilgili yapılan görüşmelere istinaden taksitlendirme yapılma yoluna gidilir ve kişinin ödemeleri düzenli yapması istenir. Yasal takip sürecinde ödemeler yapılmazsa borç icra dairesine aktarılır. Bu süreçte borçlunun taşınmaz mülkü veya maaşına haciz işlemi uygulanır. Maaş haczi uygulanması durumunda net maaşın yüzde 20’si borç için tahsil edilir.

Kredi Borcu İdari ve Yasal Takip Süreci

Kredi kartı gibi kredi borçlarına 90 gün boyunca ödeme yapılmadığında idari ve yasal takip işlemleri sırasıyla uygulanır. İdari takip sürecinden olumlu bir dönüş alamayan banka yasal takip başlatır ve borç faiz, avukat ücreti, dosya masrafı ile borçluya yeni bir tutar oluşturularak ödemesi istenir. Yasal takip sürecinde varlık yönetimi borca belli bir oranda faiz uygulayarak borçluya yeni bir ödeme planı oluşturmaktadır. Bu ödeme planına uyulması durumunda haciz işlemleri beklemeye alınır. Ancak yeni ödeme planına uyulmaması durumunda kredi kartı borçlarında olduğu gibi kredi borçları için de haciz işlemi uygulanacak olup, taşınmaz mülk veya maaşa haciz gelecektir.

Kredi kartı veya kredi ödemelerinde yaşanan sorunlardan dolayı idari veya yasal takibe giren borçlar Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınır. Bu durum kredi skorunuzu olumsuz etkiyeceğinden kredi veya kredi kartı kullanımı yapmak istediğinizde olumsuz yanıt almanıza neden olur.

konulu porno izle

microsoft project 2016 key satın al

Bir önceki yazımız olan Sahte Para Nasıl Anlaşılır? başlıklı makalemizde gerçek para ile sahte para arasındaki farklar, Gerçek Parayı Sahte Paradan Ayıran Özellikler ve sahte para nedir hakkında bilgiler verilmektedir.