Kredim gecikti tekrar kredi çekebilirmiyim? Kredi borcuna haciz gelir mi? Kredi borcumu nasıl yapılandırabilirim? Kredi borcumu nasıl kapatabilirim? Kredi borcum var evime haciz gelir mi? Kredi borcum var maaşımdan kesilir mi? Kredi borcumu ödemedim maaşımın ne kadarı kesilir?

 

Aktif olarak kullandığı bir kredisi olan kişilerin, ikinci bir kredi çekebilmesi oldukça zordur. Gelir durumunuz ikinci bir krediyi karşılamıyorsa bu durum oldukça zor olacaktır. Çektiğiniz kredilerin geri ödemesinde gecikme yaşıyorsanız, kredi almanız bu sefer imkansız durumuna gelir. Zira bankaya olan borcu ödemediğiniz sürece yeni bir kredi çekebilmeniz hiçbir şekilde mümkün olmaz. Bankaya çok sağlam teminatlar belirtseniz bile, devam eden borcu kapatmadan kredi alabilirsiniz. Kaldı ki, kredi gecikmesi olan kişilerin kredi sicili de kötü seviyelerde olacaktır. Bu açıdan kredi çekilebilmesi son derece zordur.

Kredi Borcumu Nasıl Kapatabilirim?

Devam eden kredi borcu olan bir kişinin, yeni bir kredi çekebilmesi için öncelikle borçlarını kapatması gerekiyor. Eğer bahsettiğimiz borç oldukça yüklü seviyelerde ise, bankaya başvurarak borç yapılandırması talep edin. Bankanız bu borcu vadelere bölerek geri ödemede size kolaylık sağlayacaktır. Ancak borç yapılandırması alabilmek için bankayı geri ödeme konusunda ikna edebilmeniz de son derece önemlidir.

Kredi Gecikmem Var, Haciz Gelir mi?

Kredilerin geri ödemesinde yaşanacak sıkıntılar dolayısıyla bankaların yasal olarak uygulayabileceği çeşitli yaptırımlar vardır. Bu yaptırımlar arasında haciz uygulaması da mevcuttur. Ancak kredi gecikmesinin ilk ortaya çıktığı anda icraya başvurulması mümkün değildir. Buradaki yasal süre Tüketici Kanunlarına göre 90 gündür. Yani kredi gecikmesinde 90 gün boyunca bankanın haciz yapması mümkün değildir. Bu 3 aylık süre sonunda borç ödenmemeye devam ediyorsa, yasal takip süreci başlar ve sonrasında icralık olursunuz.

Kredi Borcuna Hapis Cezası Var mı?

Kredi borçlarını uzun süre boyunca ödemeyen ve borcu oldukça biriken kişiler hapis cezasına çarptırılma korkusu yaşayabiliyor. Bu konuyla ilgili olarak Tüketici Kanunlarında yer alan maddeye göre, hiçbir kişi ödemediği kredi borçları yüzünden hapis cezası alamaz. Bankanın bu süreçte yapabileceği en ağır yaptırım, icra yapmak olacaktır.

Ancak bununla beraber kişilerin hapis cezası almasına neden olabilecek istisnai bir durum da söz konusudur. Yasal takip süreçlerinde avukatların sizlere verdiği yapılandırma kağıtlarını imzalarsanız, borcu geri ödeyeceğinizi teyit etmiş olursunuz. Sonrasında bu borcu ödemezseniz ortaya yasal olarak hapis cezası çıkabilir. Bu açıdan geri ödeyemeyeceğinize inandığınız borçlar için herhangi bir imza vermeyin.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartım Kayboldu/Çalındı Ne Yapmalıyım? başlıklı makalemizde bütün bankaların müşteri hizmetleri numarası 2018, kredi kartım çalındı ve Kredi Kartım çalındı ne yapmalıyım hakkında bilgiler verilmektedir.