Kredi notu, bankalardan kredi çekebilmeniz için gerekli olan en temel şartlardan birisidir. Ancak tek başına kredi notunun iyi olması hiçbir zaman yeterli olmaz. Kredi notu ile birlikte diğer kısas noktalarında da bankayı tatmin edebilmeniz gerekiyor. Aksi takdirde kredi notunuz istediğiniz kadar yüksek olsun, kredi alabilmeniz mümkün değildir.

Yetersiz Gelir Durumu

Kredi notunuz yüksek olduğu halde bankalar kredi başvurunuza olumsuz cevap veriyorsa, gelir durumunuzun yetersiz görülmüş olma ihtimali çok fazladır. Kredi puanınız istediği kadar yüksek olsun, başvurduğunuz kredi ile gelir durumunuz uyuşmuyorsa başvurunuz olumsuz olarak değerlendirilir. Kredi notu, geri ödeme konusunda elbette en büyük teminatlardan birisidir. Ancak bu teminatı sağlamak için öncelikle gelir durumunuzun olması gerekiyor. Maaşınız kredinin tutarını karşılayacak düzeyde değilse, kredi notunun yüksek olması da bir anlam ifade etmeyecektir.

Aktif Olarak Devam Eden Bir Kredinin Bulunması

Bankalar hiçbir zaman bir kişiye aynı anda iki kredi birden kullandırma taraftarı değildir. Bir kredinin ödemesi bitmeden, ikinci bir kredi çekebilmeniz mümkün değildir. Bu durumda kredi notunuz yüksek olsa bile bankanız başvuruyu olumsuz olarak değerlendirebilir.

Kredi Notum Yüksek, Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Kredi notu, bankalardan alacağınız kredinin tutarını direkt olarak etkiler. Kredi notunuz iyi ya da çok iyi olarak adlandırılan kredi notu gruplarından birisinde ise, sizlere açılan kredi limitleri de yüksek olacaktır. Çok yüksek bir maaşınız olmasa bile, ödemeleri düzenli olarak yapıyor olmanız her zaman bir teminat sağlayacaktır. Kredi notu çok iyi seviyelerde olan kişiler, yüksek miktarlı konut kredisi türlerine rahatlıkla başvuru yaparak 100 bin TL civarına kadar varan kredilerden yararlanabilir. Elbette bu noktada gelir durumunun da belirli oranda etkiye sahip olduğunu unutmamak gerekir.

Fazla Kredi Başvurusu Yapınca Kredi Notu Düşer mi?

Kredi notunun düşmesi ile yapılan başvuru sayısı arasında hiçbir şekilde ilişki yoktur. Aksine, yapacağınız başvuruların tümünde ödemelerinizi düzenli olarak yaparsanız kredi notunuz çok yüksek seviyelere çıkacaktır. Kredi başvurusu yapmak, hiçbir şekilde sizlerin kredi sicilini etkilemez.

Bir önceki yazımız olan Taksit Borcum Devam Ederken Kredi Kartımı İptal Edilebilirmiyim? başlıklı makalemizde taksidi erken ödeme, taksit borcunu erken kapama ve taksitim var kredi kartımı iptal etmek istiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.