Geri ödemeleri düzensiz olarak yapan, bankalar tarafından yasal takibe alınan ve icralık olan kişilerin kredi notu oldukça düşük olacaktır. Bu kişiler bankacılık alanında geri ödeme konusunda en riskli görünen kişilerdir. Kredi notu kötü olan bir kişi, hangi bankadan başvuru yaparsa yapsın belirli zorluklar çeker. Yine de belirli şartları sağlayarak kredi kullanabilmek mümkün olacaktır. Ancak yapacağınız başvuruların süresi normalden biraz daha uzun olabilir ve bu süre içerisinde yoğun bir çaba harcamanız gerekebilir. Kredi puanı yetersiz olan bir kişi öncelikli olarak geri ödemede bankayı ikna etmelidir. Elbette bunun için de bankaya somut veriler teslim etmek gerekir.

Kefil Göstererek Kredi Alma

Bankalara geri ödeme teminatı sağlamak için tercih edebileceğiniz yollardan birisi, kefilli başvuru yapmaktır. Kendi kredi notunuz çok düşükse, kredi sicili iyi olan bir kişiyi bankaya kefil olarak bildirebilirsiniz. Ayrıca bu kişinin düzenli bir geliri olması da gerekecektir. Bu kriterlere sahip olan bir kişiyi bankaya kefil yaptırmanız, kredilere kolayca başvuru yapabilmenizi sağlar. Başvuru aşamasında söz konusu bu kefilin de şubeye götürülmesi gerekiyor. Kefil olan kişiye ait nüfus cüzdanı ve gelir belgesini de banka sizlerden talep edecektir.

İpotekli Kredi Başvurusu

Kefilli kredi başvurularında bankanın kefil olan kişiden de borcu geri alamama riski vardır. Ancak ipotekli kredi başvurularında bankaların borcu tahsil edememe gibi bir riski bulunmaz. Çünkü; bankaya rehin bıraktığınız mal, kredi ödenmediği zaman direkt olarak satılır ve banka kredinin tutarını tahsil etmiş olur. Üzerinize kayıtlı olan arsa, ev, araba, dükkan ya da iş yerlerini bankaya rehin bırakarak dilediğiniz gibi kredi çekebilirsiniz. Burada başvurduğunuz kredinin tutarı ile taşınmaz malın değeri her zaman birbirine uymalıdır.

Hangi Bankalar Kredi Notu Kötü Olanlara Kredi Verir?

Bankacılık sektöründe özel ya da devlet bankalarının tümünden belirli şartlarda kredi alabilirsiniz. Kredi notunuz kötü olsa bile, belirli teminatları belirterek kredi alabilirsiniz. Ancak burada, müşteri potansiyeli diğer bankalara göre daha az olan özel bankaların daha büyük işleve sahip olabileceğini de belirtmek gerekir. Özellikle kredi notu çok düşük olan kişiler devlet bankaları yerine, bu özel bankaları tercih edebilir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Kaç Günde Bir Güncelleniyor? başlıklı makalemizde kredi notu güncelleme, kredi notu ne zaman artar ve kredi notu ne zaman güncellenir hakkında bilgiler verilmektedir.