Kredi notu, belirli aralıklarla iniş ve çıkış gösteren bir bankacılık puanıdır. Aktif bankacılık hareketlerinize göre bu puanda banka tarafından belirli güncellemeler yapılır. Bu konuda özellikle kredi notu düşük olan kişiler, bu puanı yükseltmeye dair hareketler yaptığı zaman kredi notunun kaç günde bir güncellendiğini merak edebiliyor.

Bankaların çalışma zamanları içerisinde her gün kredi notu güncellemesi yapılır. Bankaların çalışma günleri içerisinde bir kredi ödemesi yaptığınız zaman, kredi notu ekranında bu ödeme direkt olarak görünüyor ve puanda belirli bir oynama oluyor. Yaptığınız bankacılık işlemleri hızlı bir şekilde Findeks üzerindeki kredi notuna etki eder ve çeşitli güncellemeler yapılır.

Kredi Notu Tekrar Yükselir mi?

Bankaya olan kredi ve kredi kartı borçlarınızı ödemediğiniz zaman kredi notunuz belirli bir seviyenin altına çekilir. Ancak bu not düştükten sonra çeşitli stratejileri uygulayarak tekrardan kredi notunu yükseltmek mümkün oluyor. Ancak bankalar kredi notunu düşürürken hızlı hareket edebilirken, bu notu tekrardan yükseltirken o kadar hızlı hareket etmez. Örneğin; ödemelerinizi 1 ay boyunca hiç yapmamış olmanız kredi notunun düşmesine neden olur, ancak bunun ardından 1 ay düzenli ödeme yapmanız kredi notunun hemen yükselmesine sebep olmayabilir. Bu açıdan kredi notunu yükseltirken sabırlı olmak gerekir.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

Kredi notunu öğrenmek isteyen bir kişi Findeks sistemini, SMS uygulamalarını, internet bankacılığını ya da direkt olarak banka şubelerini kullanabilir. Burada banka müşterileri için en mantıklı kredi notu öğrenme kanalı Findeks sistemi olacaktır. Bu sisteme bir kez üye olduktan sonra, dilediğiniz zaman kredi notu öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu sistem sizlerin finans sektöründeki tüm durumunuzu sizlere iletir. Kara liste durumu, borç durumu ya da yasal takip durumlarınızı Findeks üzerinden saniyeler içerisinde öğrenebilirsiniz.

Kredi Notum Düşük Kredi Alabilir miyim?

Kredi notunuzun düşük olması, kredi çekme süreçlerini tamamen bankaların kontrolüne bırakır. Bankalar bu tarz durumlarda kredi kullandırma taraftarı olmaz. Buradaki tek çare, bankaya sağlam teminatlar sunabilmek olacaktır. Üzerinize kayıtlı olan bir ev, arsa, araç ya da bir dükkanı bankaya rehin tutturmanız durumunda kredi çekebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan TOKİ’den Uygun Taksitlerle Nasıl Ev Alınır? başlıklı makalemizde toki başburusu, toki ev başvurusu ve toki uygun taksitli ev alma hakkında bilgiler verilmektedir.