Kredi notu, konut ve ihtiyaç kredisi, kredi kartı gibi bireysel krediler ve bankada oluşan hesap hareketlerinin, belirli bir ortak alanda toplanarak incelenmesi sonucunda elde edilen puanlama sistemidir. Kredi notu, bireyin geçmiş borçluluk oranı ve ödeme performansı gibi etkenlere göre hesaplanıyor. Finans kurumları ve bankalar kişilerin kredi notunu seri ve otomatik değerlendirme yapıyor. Geç kalınmış kredi borçların silinmesi için ödenmesi gerekir. Tüm bu borçlar bittikten itibaren 1 aylık bir sürecin geçmesini bekleyiniz. Kullandığınız hesap üzerinden havale gibi işlemler gerçekleştirdiğiniz takdirde kredi notunuzda yükseliş meydana gelecektir.

Kredi Notunu En Kısa Zamanda Nasıl Yükseltebilirsiniz?

Kredi notunuz olumsuz nedenlerden dolayı en alt seviyeye düşmüş olabilir. Puan değerlendirmeniz en alt seviyede düşük ise kredi çekme durumdan sıkıntı sürece dâhil olabilirsiniz. Kredi notu yükseltmede en önemli etkenlerden biri ödemelerinizin zamanında yapılıyor olmasıdır. Olumsuz sonuçlanan kredi başvuruları da kredi notu düşürmede önemli unsurdur.

Kredi Borcunu Kapattıktan Sonra Kredi Notu Yükselir Mi?

Öncelikle bilmeniz gereken konu kredi notu aniden yükselmez. Kredi puanını yükseltmeniz için öncelikle tüm borçlarınızın kapatılması gerekiyor. Kredi kartı borcu ve kredi borcunun yanı sıra elektrik, su faturası gibi borçların ödenmesi gereken borçlar arasındadır. Kredi notu yaptığınız bankacılık işlemleri arasında değişiklik gösteren puan türü arasında bulunması nedeni ile borçları ödeyip beklemek notu yükseltmeyecektir. Borçları ödemenizin ardından yapacağınız doğru adımlar ile kredi notunu yükseltebilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Değerlendirilir?

Bankaların en çok tereddüt yaşadıkları konulardan biri düşük oranda risk taşıyan gruptur. Bu grupların değerlendirilmesi yapılırken mesleklerine, aylık gelirlerine, çalıştıkları kurumlara göre bankalar tarafından değerlendirilir. Finansal kurumlara göre değerlendirme oranları değişiklik göstermektedir. Kredi puanı yüksek olan bireyin kredi başvurusunu olumsuz olarak sonuçlandırabilir.

Bankalar Kredi Notu Dışında Neleri Değerlendirirler?

Bankalar kredi notunuzu belirlerken gelir durumunuz, bankalara olan borcunuz gibi durumları da ele almaktadır. Çalışmakta bulunduğunuz kurum ve çalışma şekliniz de kredi notunuzu değerlendirilirken banka tarafından kontrol ediliyor. Geliri düzenli olan bireylerin kredi ödeme riskinin az olduğu değerlendirilen ölçütler arasında bulunuyor.

Bir önceki yazımız olan Kırmızı Kalem Yiyen Müşterilere Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde kara listedeki müşteriye kredi çıkar mı, kırmızı kalemim var kredi çekebilirmiyim ve kırmızı kalemlilere kredi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.