Kredi kartı bankaların kişilere ihtiyaçlarını karşılamak amaçlı verdikleri para yerine geçen kartlar olmaktadır. Bu kartların limiti, bilgileri ve birçok özellikleri kişilere özel olarak belirlenir. Her kredi kartı için kişi bütçesine göre farklı limit sınırı belirlenir. Kişi bu limit doğrultusu içinde kredi kartını kullanabilir. Ancak alışveriş dışında kredi kartlarının nakit avans denilen para çekmek gibi imkanları da mevcuttur.

Nakit Avans Hakkı Nedir?

Kredi kartı içinde bulunan limiti kişiye nakit para olarak sunduğu zaman buna kredi kartının kişiye sağladığı nakit avans hakkı denir. Nakit avans ancak kredi kartının içinde bulunan limit miktarı kadar çekilebilir. Herkes için nakit avans limiti ve imkanları farklı olur. Ancak kredi kartı borcu sürekli ödenmediği veya eksik ödendiği takdirde kişinin nakit avans çekme gibi bir hakkı bulunmaz. Aynı şekilde kredi kartı içinde limit yoksa yine kişinin nakit avans çekmesi mümkün değildir.

Nakit Avans Taksitlendirme

Kredi kartının kişiye sağladığı nakit avans hakkı kredi kartı borç belgesinde yer alarak ödeme zamanı bankaya geri ödenir. Ancak taksitli nakit avans çekişmişse çekilen nakit avans sağlanan taksit imkanı ile belli aylara bölünerek ödenir. Kişi taksitli yada taksitsiz iki şekilde nakit avans çekebilir. Bunun için bankalar belli bir faiz oranı alırlar. Fakat bazı kişilere özel durumlarda faizsiz nakit avans hakkı da kişilere tanınmaktadır. Tüm bu işlemlerin özellikleri bankadan bankaya göre değişiklik gösterir.

En Hızlı Nakit Avans Çekimi

Her bankanın kendine ait belli bölgelerde ATM cihazları mevcut olmaktadır. Kişinin nakit paraya ihtiyacı olduğu zaman acil olarak kredi kartına ait olan bankanın atm cihazına giderek nakit avans hakkını kullanabilir. Bunun için kredi kartı ve şifre bilgisi yeterlidir. Kişiden ayrıca bir bilgi istenmez. ATM cihazları sayesinde bankalarda sıra beklemeden veya kredi başvurusu gibi uzun işlemlerle uğraşmadan nakit para çekmek mümkün olur. Kişiler nakit avans haklarını internet bankacılığı yoluyla ya da kredi kartı bilgileri yardımıyla kolayca öğrenebilirler. Kredi kartı bilgileri içerisinde kullanılabilecek nakit avans hakkına dair yeterli bilgiler yer alır.

Bir önceki yazımız olan Hafta Sonu Bankalar Açık Olur Mu? başlıklı makalemizde hafta sonu açık olan bankalar ve hafta sonu banka açık olur mu hakkında bilgiler verilmektedir.