Kredi Kartı Kullanımı Hakkında

Günümüzde sıklıkla kullanılan ödeme yöntemlerinden bir tanesi de kredi kartları aracılığıyla yapılan ödemlerdir. Artık İnsanların büyük çoğunluğu yanında nakit para dahi bulundurma konusunda eskiye oranla büyük değişim yaşıyor. Gerek internet üzerinde gerekse de sosyal yaşantı anında insanlar öncelikli ödeme yöntemi olarak kredi kartlarını kullanıyor. Kredi kartları ise, banka tarafından kişiye özel olarak tahsis edilen ve belli bir harcama limiti bulunan, kullanıcıya özel şifresi ile kullanılabilen özel maddi içerikli kartlardır. Ancak yaygın kullanımı yanında bir takım istenmeyen durumlar da yaşanabilmektedir. Özellikle son dönemlerde insanların kredi kartımdan bilgim dışında harcama yapılmış ne yapabilirim? Serzenişine sahip olduklarına şahit olunmaktadır. Bu durumlarda dikkatli olmak ve derhal yetkililer ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Nitekim bazı durumlarda telafi mümkün olmamaktadır.

Kredi Kartımdan Bilgim Dışında Harcama Yapılmış Ne Yapabilirim?

Kredi kartı kullanımının yaygınlaşması neticesinde bazı istenmeyen adli durumlar yaşanmaktadır. Bunlardan bir tanesi de kişilerin kredi kartımdan bilgim dışında harcama yapılmış, ne yapabilirim? Şeklindeki şikayetidir. Kişinin bilgisi dışında harcama yapılabilmesi için öncelikli olarak kartın çalınması durumu akla gelir. Bu durumda derhal banka müşteri hizmetleri aranarak kredi kartı bloke edilerek kullanım dışı bırakılır. Ardından ise harcama yapılmış ise savcılığa suç duyurusu ile beraber bankaya olayın detaylı olarak anlatıldığı bir şikayet dilekçesi gönderilmesi gerekmektedir. Banka ayrıntılı inceleme sonucu olarak, hesabınıza eksilen miktarı yatıracaktır. İkinci ihtimal ise internet siteleri üzerinden yapılan kredi kartı aracılı işlemlerdir. Burada kişinin beyan etmiş olduğu telefon numarasına onay kodu mesaj olarak gönderilmektedir. Eğer izniniz dışında internet alış verişi gerçekleşiyorsa bu durumda hem telefon mesajı hem de kart üzerindeki bilgilerin bilinmesi gerekecek olup bu da zor bir ihtimaldir. Nitekim 3D güvenli alış veriş harici sitelerden kredi kartı ile alış veriş yapılması sakıncalıdır. Bu durumda da yine şikayet dilekçesi ile bankaya müracaat edilmesi gerekmektedir.

Kredi Kartı Kullanılması Konusunda Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Hususlar

Kredi kartının kullanımına dikkat edilmeli, güvenli olmaya sitelerde veri paylaşımı yapılmamasına özen gösterilmelidir. Ek olarak çalınma durumunda acil olarak kart iptal edilmeli ve harcama durumu kontrol edilmelidir. Bu durumlara dikkat edildiğinde kredi kartımdan bilgim dışında harcama yapılmış ne yapabilirim? Sorunu ilk başta önlenmiş olabilecektir.

Bir önceki yazımız olan Ptt ve Kuveyt Türk İşbirliği İle Muhteşem Kampanya başlıklı makalemizde ptt ile kuveyt türk anlaşması ve ptt ve kuveyt türk anlaşması hakkında bilgiler verilmektedir.