Günümüz şartlarında bankalar müşterilerine önererek ya da tamamen müşterinin talebi doğrultusunda çok kolay ve kısa bir süre içerisinde kredi kartı verebiliyor. yanında nakit para taşımayı sevmeyen insanlar için bankaların sunmuş olduğu bu hizmet, müşteriler için önemli bir imkan niteliğindedir. Kredi kartına sahip olan ve kullanan kişiler yaptıkları alışverişlerde bonus (ekstra para) kazanmak, taksit imkanından yararlanarak ödeme yapmak ya da bir sonraki ödeme döneminde ödeme yapmak amacı ile kredi kartı kullanımı yaparlar. Aynı zamanda internet ortamında yapılan alışverişler için de kredi kartı kullanımı yapan büyük bir kitle vardır. Kredi kartı para değildir ama, para yerine geçen, para değeri taşıyan bir araç niteliğine sahiptir.

Kredi Kartı İptal Etme

Kredi kartı iptal edilirken belirlenen birtakım prosedürler vardır. Kredi kartı iptal işlemini gerçekleştirirken bu prosedürlere uymak zorunludur. Kredi kartınızı günümüz şartlarında gelişen teknoloji ile birlikte internet bankacılığı üzerinden, şubeye giderek ya da telefon bankacılığı aracılığı ile iptal etmeniz mümkündür. En yaygın ve tercih edilir olanı ise şubeye giderek iptal işlemini gerçekleştirmektir.

Kredi Kartınızı İptal Edebilmek İçin Yapılması Gerekenler;

  1. Kredi kartı iptal talebinde bulunmadan önce geçmiş döneme ait bütün borçların ödenmiş olması gerekip, karta ait hiçbir borcun bulunmaması gerekir. Çünkü kredi kartına ait herhangi bir borç bulunması durumunda iptal işlemi mümkün değildir.
  2. Kredi kartınızda taksitli harcamalarınız var ise bunları da tamamının ödenmiş olması gerekir.
  3. Kredi kartı iptal dilekçesini yazıp ilgili kuruma verdiğiniz takdirde 7 iş gününü kapsayan süre içerisinde kredi kartı iptal işlemi gerçekleşecektir. 7 günlük bu süreç içine tatiller girerse süre uzayabilir.
  4. İptal edilen kredi kartını tekrar aktif etmek mümkün değildir.

Kredi Kartının İptal Edildiğini Teyit etme;

Kartınız ile bir pos cihazından ödeme yapmayı deneyerek kartınızın iptal olup olmadığını teyit edebilirsiniz. Pos cihazından çıkan slipte kartınızın iptal edildiğine dair bir yazı yazar. Ya da pos cihazının ekranında kart iptal edilmiştir yazısı çıkacaktır. Bu sayede kartınızın iptal edildiğini anlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan CardFinans KOBİ Kredi Kartı Özellikleri başlıklı makalemizde Cardfinans ticari kart ve Cardfinans ticari kart başvurusu 2018 hakkında bilgiler verilmektedir.