Habersiz gelen yüksek limitli kredi kartları ile hemen her bankaya düşen birey karşılaşabilir. Bazen banka çalışanların aylık hedef kotalarını doldurmak için müşterilere kart formları imzalatıp kredi kartı gönderebilir. Çoğu müşteri bu kartları kullansa da bir o kadar müşteri de yüksek gelen limitlerin risk oluşturmasından rahatsız olur. Aslında kredi kartı limitini düşürmek müşterinin onayına bağlıdır. Müşteri istediği oranda kredi kartı limitini düşürebilir. Ancak unutulmamalıdır ki düşürülen limit sonraki zamanlarda yeniden talep edilir ise banka tarafından verilmeme olasılığı yüksektir.

Kart Limiti Düşürme

Kendisine yüksek limit ile kart gelen müşteri o bankanın telefon bankacılığını arayarak kart limitini düşürtebilir. Hatta bu işlemi internet bankacılığı kullanıyor ise kendisi de gerçekleştirebilir. Bunun yanında şube ya da ATM’den de işlem sağlar. Kart limiti müşterinin istediği kadar düşürülür. Ancak müşteri belli bir süre sonra bu limiti yeniden artırmak ister ise olumsuz yanıt alma olasılığı çok yüksektir.

Limit Düşürmek Dışında Güvenlik Önlemi Almak

Çoğu müşteri de bu yüksek limitli kartın kendisini alışverişe zorlayabileceğinden endişe duyar. Bunun yanında çalınma riski de müşterileri oldukça rahatsız eder. Tüm bu risklere karşı kart limitini düşürmek dışında da önlem alınabilir. Örneğin kartı alışverişe kapattırmak bunlar için bir çözümdür. Alışverişe kapatılan kart yeniden müşteri onayı olmadan alışverişe açılmaz.

Yüksek Limitli Kartların Avantajları

Aslında yüksek limitli kredi kartları kullanıcısına avantaj da sağlar. Örneğin yüksek tutarlarda ödemeler yapan kredi kartı kullanıcıları bu ödemeleri yüksek limitli kartına geçirerek bedava puanlar kazanabilir. Ayrıca acil nakit ihtiyaçlarına karşı kredi için vakit kaybedilmekten ise bu karttan nakit avans çekilebilir.

Üstelik bu nakit avanslar taksitlendirileceği için kredi gibi aydan aya ödenme imkanı da vardır. Bunun yanında ev, araba gibi herhangi bir taşınmaz alınmak istendiğinde peşinat değer bu kartın limitinden karşılanabilir. Hastalık ya da kaza gibi beklenmeyen bir felakette acil nakit ihtiyaçları bu kart limitinden kolaylıkla sağlanabilir. Ayrıca kartın asistanlık hizmetlerinden alışveriş yapıldıkça yararlanılabilir ve ciddi karlar edilebilir.

facebook sayfa beğenisi satın al

Bir önceki yazımız olan Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur? başlıklı makalemizde babam öldü borcu ne olacak ve ölen kişinin kredi kartı borcu hakkında bilgiler verilmektedir.