Birçok kişi tarafından iyi olduğu söylenen kredi kartlarının bazı kişiler tarafından da gereksiz olduğuna dair tartışmalar halen devam etmektedir. Bu yüzden kredi kartı kullanan kişilerin dikkat etmesi gerektiği konular hakkında sizlere gerekli olan ipuçlarını buradan vermek istiyoruz. Aslında iş hayatında oldukça önemli bir yere sahip olan kredi kartının doğru kullanılması bence oldukça faydalıdır. Bu yüzden de doğru kullanmanın sizlere getireceği avantajları ve dikkat etmeniz gereken hususları buradan açıklamak istiyorum.

Kredi kartı limitinize göre değil ödeme yükünüze göre harcama yapın

Çoğumuzun cebinde bulunan kredi kartları oldukça yüksek limitlere sahiptir. Bu yüksek limitlerde aslında bizlerin zaman zaman zor durumda kalmasına neden olmaktadır. Bu yüzden kredi kartınızı kullanırken limitinizi baz alarak alışveriş yapmak bir sonraki ödeme döneminde zor durumda kalmanıza neden olacaktır. İşte burada dikkat etmeniz konu bir sonraki ay kredi kartınıza bütçenizden ne kadar ayırabilirsiniz, bunun hesabını yaptıktan sonra harcamalarınıza devam etmeniz en doğru yöntem olacaktır.

Kredi kartı alırken mümkün olduğu kadar az limitli almaya çalışın

Kullanmakta olduğunuz kredi kartının yanı sıra bir başka kredi kartı daha almak istiyorsanız mutlaka alabileceğiniz en düşük limit üzerinden kredi kartınızın limitini belirleyiniz. Bunun nedeni ise kredi kartınızı limitinin yüksek olması sizleri alışveriş yapmaya zorlayacak olan nedenler arasında gelmektedir. bu yüzden düşük limitli kredi kartları seçerek en doğru hamleyi yapabilirsiniz.

Hesap özetlerinizi tek tek kontrol edin

Teknolojinin gelişmesi beraberinde bizlere birçok nimeti de sunmaktadır. Özellikle de bankacılık konusunda teknolojik gelişmelerin çok hızlı yaşanması müşterilerin kısa süre içerisinde işlemleri yapmasına neden olmaktadır. Bu yüzden de kullanmakta olduğunuz kredi kartının harcamalarını anlık olarak internet üzerinden takip etmeniz oldukça doğru bir hamle olacaktır. Çünkü bazen yapılan yanlışlar ileride sizlerin daha fazla ücret ödemenize neden olacaktır. Bu yüzden devamlı olarak yaptığınız harcamalarınızı kontrol etmeniz gerekmektedir.

Sizlere sunulan avantajları kullanmaya çalışın

Bankaların kredi kartını kullandırmayı özendirmek için sunduğu avantajlardan mutlaka faydalanın. Maden kredi kartı kullanıyorsunuz neden bankaların sizlere sunduğu avantajları kullanmayacaksınız. İçerisinde biriken para puanları, ekstra verilen taksit seçenekleri ve anlaşmalı olan üye iş yerlerinden aldığınız indirimleri kullanarak bu konuda kendinize ciddi bir gelir elde edebilirsiniz.

Kredi kartınızın borcunun hepsini yatırmaya özen gösterin

Kredi kartınızın borcunu kapatmak için iki yöntem bulunmaktadır. bunlardan birincisi asgari tutarı ödemek, ikinci ise tamamını kapatmak olacaktır. Gereğinden fazla yapılan harcamalardan sonra birçok kişinin tercih ettiği asgari ödeme tutarı aynı zamanda sizlerin yasal faiz oranları ile karşı karşıya kalmanıza neden olacaktır. Bu yüzden harcadığınız miktarın tamamının ödemesini yaparak borcunuzun bitmesine yardımcı olun.

Hesap kesim tarihlerini maaşınızdan sonraya bırakın

Kredi kartlarının ödeme konusunda sizlere sunduğu hesap kesim tarihlerini mutlaka ama mutlaka maaşını aldığınız günlerin sonrasına seçin. Çünkü gelen ekstreden sonra sizlerde kredi kartınızı ödeme konusunda sıkıntıya düşebilirsiniz. Bu yüzden hesap kesiminizin maaşınız ile yakın olmasına özen gösterin.

Taksit seçeneklerine pek fazla girmeyin

Kredi kartı kullanmanın en cazip yollarından bir tanesi de bankaların sizlere sunduğu taksit seçeneğidir. Bu yüzden çok fazla taksit yapmak yerine daha az taksitler ile borcunuzu kısa süre içerisinde ödeme yöntemini seçin. Çok fazla taksit yapmanız sizin üzerinde gereksiz bir ödeme planı ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu yüzden mümkün olduğunda tek çekim veya daha az taksit seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Ufak harcamalar için kredi kartı kullanmayın

Aslında ufak görünen ama ay sonunda karşınıza çıkan ufak harcamaların birikmesi ciddi bir borç yükünün ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu yüzden harcamalarınızda mutlaka nakit para ile alışveriş yapmayı ilk tercih edinin. Özellikle de ufak gibi görünen ödemelerinizi nakit yapmaya özen gösterin.

Bir önceki yazımız olan Kefilsiz Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde kefilsiz kredi alma ve kefilsiz kredi çekme hakkında bilgiler verilmektedir.