Teknolojik alt yapının oldukça geliştiği bu günlerde trafik denetleme birimleri Eds ve mobesse kamera sistemleri ile denetleme yapmaktalar. Bu denetlemeler sonucunda sizi yolda durdurmadan trafik tescil plakasının kayıtlı olduğu adreslere trafik cezaları yollanıyor. Bu sayede hem zamandan kazanılıyor hem de denetlemenin etkinliği artıyor.

Zamanınız mı Kısıtlı?

Büyük gelişme göstermekte olan dijital sistemler ve online ödeme metotları hem bu tip kesilmiş olan trafik cezalarının takibinde hem de bilindik metotlarla kesilmiş trafik cezalarını ödeme konusunda bize büyük yarar sağlıyor. Bu sistemler bize dışarıda uzun zamanlar harcayarak yapabileceğimiz işleri sadece dakikalar içinde üstelik oturduğumuz yerden kalkmadan yapabilme imkânı sunuyor. Bunun başında da aracımıza kesilmiş olan trafik cezalarını online olarak ödemek geliyor.

Nasıl Yaparım?

İnternetin bize sunmuş olduğu en önemli getirilerinden biri de online ödeme ve sorgulama sistemi. Eğer aracınıza kesilmiş bir trafik cezası bulunuyorsa ya da bunu arada bir sorgulayarak ileride doğabilecek fazladan faiz ödemesinden kurtulmak istiyorsanız bunun için ziyaret edebileceğiniz iki adet site bulunuyor. Kısaca bu sitelerin kullanımı hakkında bilgi verelim.

Emniyet Genel Müdürlüğü

Bunlardan ilki Emniyet Genel Müdürlüğüne ait olan site. https://www.egm.gov.tr/sayfalar/trafik_sorgulari.aspx linki ile ulaşabileceğiniz site üzerinden size sorulan isim, soy isim, T.C. kimlik no ve doğum yılınızı doğru olarak girdikten sonra sizi doğrulama yapılacak sayfaya yönlendiriyor. Açılan sayfada araç plakasına yazılan ceza sorgulama butonuna tıkladığınız da sizi araç plakası ve ruhsat seri numarasının istendiği yeni bir sayfaya yönlendiriyor. Burada gerekli bilgileri doğru girdiğiniz takdirde size ceza bilgilerinin dökümünü sunuyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı

Bir diğer online ödeme sistemi ise gelir idaresi başkanlığının internet sitesini kullanmak. https://intvrg.gib.gov.tr/ linki üzerinden ulaşabileceğiniz sitede adınıza kayıtlı olan araçların trafik cezası ve var ise diğer borçlarını kolaylıkla sorgulayabilir ve anlaşmalı bankaların kredi kartları ile ödeme yapabilirsiniz. Sitenin alt kısmında bulunan giriş yöntemlerinden (T.C. Kimlik No, E-devlet üzerinden, Kullanıcı adı) size uygun olanını seçerek kolayca borç ve cezalarınızı sorgulayıp online ödeyebileceğiniz sayfaya ulaşabilirsiniz. Oldukça kolay kullanımı olan pratik bir sitedir.

Bir önceki yazımız olan Sürekli Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Puanını Düşürür Mü? başlıklı makalemizde kredi notu neden düşer, kredi puanı neden düşer ve sürekli kredi kartı başvurusu kredi puanını düşürür mü hakkında bilgiler verilmektedir.