Kredi kartları, daha kolay harcama imkanı sağlayan ürünlerdir. Kişiler, harcamalarını kart ile yaptıktan sonra belirlenen bir tarihte aylık borçlarını geri ödemekle yükümlüdürler. Ayrıca kredi kartları, yapılan harcamaları vade farkı olmadan taksitlendirme imkanı da sunuyor. Harcamalarda sunduğu avantajlarla ise kişilerin kart kullanmaları özendiriliyor.

Kredi Kartı Borçları

Kimi zaman ihtiyaçların artması veya nakit ödenmediği için ihtiyaç dışı harcamaların yapılması ile kart borçları geliri oldukça aşabiliyor. Bu gibi durumlarda ödeme zorluğu çekilip, kredi kartı ödemesi için ihtiyaç kredisi kullanımı yapılabiliyor. Bu bir nevi kredi kartı borcunu yapılandırmak gibi gözükse de bunun dolaylı bir yoludur.

Bilindiği gibi kredi kullanan ve kredi kartı kullanan kişilerin bir kredi puanı oluyor. Bu puan çerçevesinde kredi kullanım durumları değerlendiriliyor. Yüksek kart borçlarını, kredi kullanım yolu ile kapatıp, krediyi düzenli ödemek kredi puanını olumsuz etkilemezken kredi kartı yapılandırmasına gitmek sistemde ödeme zorluğu olarak kabul edildiğinden, kredi puanını olumsuz etkiliyor.

Kredi Kartı Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Kredi kartları, son ödeme tarihinde asgari tutarının altında ödeme yapılması veya hiç ödeme yapılmaması durumunda gecikmeye düşer. Gecikmeye düşen borçlara, alışveriş faizi ve gecikme faizi gibi borçlar eklenir. Kişi gecikmeye düştüğü ve tamamını ödeme imkanı olmadığı durumlarda kredi kartının bulunduğu bankadan yapılandırma talep edebiliyor. Yapılandırma talebi sonrası banka, kredi kartı borcu kadar bir ödeme planı düzenleyerek, kişiyle mutabakat sağlayarak, aylık belirlenen vade de ödeme imkanı sağlıyor. Bu bir nevi kredi kullandırmaktır. Yapılandırma yapmanın ise bir takım dezavantajları bulunuyor. Bunlar; piyasa koşullarından yüksek bir faizi olması ve sistemin bu durumu ödeme güçlüğü çeken müşteri olarak değerlendirip, kredi puanını kredi çekemez seviyelere düşürmesidir.

Yapılandırmaya Alternatif Yollar Nelerdir?

İhtiyaçların belirli dönemlerde artması ve gelir seviyesinin beklenmedik durumlarda düşmesi durumunda kart borçlar ödeme zorluğu oluşabilir. Bunun için ilk olarak yapılması gereken, kişilerin borçlarını düzenli takip edip, ilerleyen dönemlerde zorluk çekip çekmeyeceğini kestirip, önceden önlem almasıdır. Kredi kartı yapılandırma gibi olumsuz bir duruma maruz kalmamak için ilk yapılması gereken gecikmeye düşmemektir. Bunun için en azından kartın asgarisi ödenmeli, hiç ödeme imkanı yok ise kartın son ödeme tarihi geçmeden borç tutarı için daha uzun vadeli ihtiyaç kredileri kullanılarak, aylık ödemeler düşürülmesidir. Fakat gecikme olması durumunda kredi puanı düşeceği için kredi kullanım mümkün olmayabilir. Diğer bir alternatif ise bankaların yeni uygulamaya aldıkları kart borcu taksitlendirmesidir. Henüz gecikmeye düşmemiş kart borçları için bankalar, bu borçları taksitlendirme imkanı sunuyor. Uygulama her bankada farklılık gösterebileceği için detaylı bilginin bankalardan alınmasında yarar vardır.

Bir önceki yazımız olan Katılım Bankası Nedir? Nasıl Çalışır? başlıklı makalemizde katılım bankacılığı nedir, katılım bankalarının kuruluş amacı nedir ve katılım bankası ne işe yarar hakkında bilgiler verilmektedir.