Kredi Kartı Borçları Silinir Mi?

Yaşadığımız dönemde en popüler olan ödeme araçlarından bir tanesi de kredi kartlarıdır. Her yıl yüz binlerce yeni kullanıcı milyonlarca kullanıcı içerisine dahil olmaktadır. Kişileri beyan ettiği gelir ölçüsünde kişiye uygun kredi kartları limiti belirlenmektedir. Kullanıcı bu limitleri aşamamaktadır. Ancak bazen de gelir gider dengesizliği, kredi kartı kullanırken nakit çıkmayan paranın, daha rahat harcanıyor olması ve taksit gibi seçenekler nedeniyle insanların kredi kartı borçlarını ödemekte zorlandıkları ve hatta ödeyemeyerek istenmeyen durumlarla karşılaşıldığı görülmektedir. Bu aşamada olan insanlar tarafından merak edilen konuların başında ise kredi kartı borçları kaç yılda silinir? Sorusu gelmektedir. Nitekim borç yükünün plansız artması, mevcut borca kredi faizlerinin de eklenmesi gibi nedenlerden dolayı, banka ve borçlu arasında bir orta yol ile yeni ödeme ve kurtarma planı uygulanabilmektedir.

Kredi veya Kredi Kartı Borçları Kaç Yılda Silinir veya Silinir Mi?

Günlük veya dönemsel harcamalar için kullanılan kredi kartları ile, uzun vadeli ihtiyaçlar için banka tarafından kullandırılan banka kredisi ile insanlar belli borç birikimine sahip olmaktadır. Zamanında ödenen borçlar sıkıntı oluşturmazken, biriken ve artık içinden çıkılamayan borçlar büyük bir sorun teşkil etmektedir. Bu aşamada borçlarını ödeyemeyen kişiler için banka ihtar gönderir. Gelişme olmayan durumlarda icra takibi başlatılarak kişinin üzerinde bulunan mal ile taşınır ve tüm taşınmazlar üzerinden borç kadar olan kısmı özel istisnalar dışında tahsis edilir. Ardından yine de banka borcu kapanmamış ise, takip eden 20(yirmi) yıl boyunca kişinin takibi yapılarak, maaşına belli oranda el konulabilmektedir. Kredi kartı borçları kaç yılda silinir? Hak sahibi olduğu mallar üzerinden yapılan tahsilat yetmezse takip edilen 20(yirmi) yıl içinde de borç hiç bir şekilde kapanmazsa, ihtilafa konu borç devlet tarafından zaman aşımı kabul edilerek silinir. Dolayısıyla kredi ve kredi kartı borçları üzerinde 20 yıllık bir zaman aşımı sonrasında kalan borçlar mecburi olarak silinmektedir.

Kredi Borcu Silinmesi Mümkün Mü?

Borçlarını ödemekte zorlanan kişiler ve kurumlar hakkında banka bazı tedbirlere başvurarak hakkını tahsile başlar. Kredi kartı borçları kaç yılda silinir? Yasal tüm süreçlerin ardından 20 yıllık süreçte gelişme olmaması durumunda borç kendiliğinden silinmektedir.

Bir önceki yazımız olan Yurt dışına En Uygun Para Transferi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Western Union 2019, yurt dışına para aktarma ve yurt dışına para gönderme hakkında bilgiler verilmektedir.