Bankaların kredi kartı hizmetinden yararlanmak için online işlem kanalları, telefon bankacılığı, SMS ile veya şubelerden başvuru yapılabiliyor. Başvuru yaparken doldurulan form, kişisel bankacılık kriterleri gibi pek çok unsur kredi kartı onayını etkilemektedir. Kredi kartı başvurum neden onaylanmıyor? diyenler için kredi kartı onaylanmama sebepleri ve onaylanması için yapılması gerekenleri sizler için bir araya getirdik.

Kredi Kartı Başvurusu’nda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi kartı kullanım kolaylığı, taksitli alışveriş imkanı, nakit çekim hizmeti ile kullanıcısına kolaylık sağlayan bir bankacılık hizmetidir. Kredi kartı borçlarına zamanında ödeme yapıldığında ise bankalar müşterisine ekstra bir borç ve faiz yansıtmamaktadır. Taksitli çekim, nakit çekim gibi hizmetler ise her bankaya göre değişkenlik gösteren bankacılık politikalarınca belli bir faiz ile müşterisine kullandırılır. Ayrıca geciken borçlara da günlük faiz yansıtılır. “Kredi kartı başvurusu yaparken dikkat edilmesi gerekenler” ise şöyledir:

Başvuru Formu Eksiksiz ve Doğru Bilgiler İçermelidir

Kredi kartı başvurusu yaparken ister online işlem kanalları isterseniz banka Şube kanalından başvuru yapılabilir. Başvuru yaparken kişisel bilgilerin, aylık net gelirin, ev ve iş yeri adresi gibi kişiden istenen bilgiler eksiksiz doldurulmalıdır. Ayrıca verilen bilgilerin gerçek ve yanlış olmaması önemlidir. Bankalar sistemleri aracılığıyla kişisel bilgilerinizi kontrol edecek ve formda yer alan bilgilerle uyuşmayan beyan gördüklerinde güvensizlik nedeniyle başvuruyu reddedecektir. Doğru verilen bilgiler vererek yapılan başvurular ve Merkez Bankası’ndan yapılan sorgulamaların da uygun olması ile kredi kartı başvurusu olumlu yanıtlanabilmektedir.

Maaş Müşterisi Olunan Banka Tercihi

Kredi kartına başvuru yaparken birincil seçiminiz varsa maaş müşterisi olunan banka olmasına dikkat edin. Bankalar maaş müşterilerine öncelik vermekte ve başvurular genellikle olumlu sonuçlanabilmektedir.

 Mevcut Kredi ve Kredi Kartı Ödemeleri Düzenli Olmalıdır

Bankaların kredi kartı ve kredi hizmetlerinden yararlanmış ve mevcutta ödemekte olduğunuz taksitleriniz olması durumunda ödeme düzeniniz kontrol edilir. Ödemelerinizi zamanında yapıyor olmanız yeni bir kredi kartı başvurusunu etkileyecek önemli bir faktördür. Mevcut kredi kartı ekstresinin asgariden fazla ödeme yapılmasına özen gösterilmelidir. Olumlu yönde başvurularınızı etkileyecek ödeme düzeni ile sigortanız olmasa bile bankalar güven duyduğundan başvuruları bazen olumlu yanıtlayabiliyor. Ancak kesin onay alabilmek için sistemlerde sigortalı olarak görünmek gerekiyor.

Hesaba Nakit Giriş Çıkışları

Başvuru yapılan bankanın vadeli veya vadesiz hesap kullanımı yapılması başvuruların değerlendirilmesi sürecinde etkili olabilmektedir. Hesabın aktif olarak kullanılması, para giriş ve çıkışlarının gözlenmesi kredi kartı başvurularının olumlu değerlendirilmesinde etkili olabiliyor.

İlk Kez Banka Hizmetine Başvurmak

Merkez Bankası aracılığıyla takibi yapılan sistem üzerinden kontrol yapan bankalar daha önce herhangi bir banka hizmetinden yararlanıp yararlanılmadığını gözlemleyebiliyor. Kredi veya kredi kartı kullanımı yapılmaması nedeniyle kredi skoru belirlenmemiş olabiliyor. Banka başvuru sahibine güven duyabilmek için müşterisine öncelikle bazı hizmetlerden yararlanmasını talep ediyor. Örneğin mevduat hesabı veya vadesiz hesap üzerinden fatura talimatı vererek düzenli ödemelerin yapılması, vadesiz hesaba para giriş ve çıkışı olması gibi. 3 veya 6 ay gibi bir süre banka hizmetlerinden birini sürdürerek kredi notu oluşması sağlanabilir. Böylece başvurular değerlendirmeye alınabiliyor.

İlk kez banka hizmetinden yararlanacak kişilere kısıtlı limitlerle kredi kartı veren bankalar da vardır. İlk kart müşterisi olduğunuzda kredi kartı toplam limitinin yüzde 25’lik kısmı kullanıma açık olurken, kredi kartı kullanıp maksimum 6 dönem düzenli ödemeler sonunda toplam limitten yararlanmaya başlanabilir.

Kredi kartı başvurusunda bulunurken yukarıda belirtilen kriterlere dikkat etmeyi unutmayınız. Kredi notu düşük, daha önce kredi veya kredi kartı kullanımları geciken, başvurularda doğru bilgi paylaşmayan kişilerin başvuruları bankalar tarafından olumlu değerlendirilememektedir.

hd porno izle

avast satın al

Bir önceki yazımız olan Kredi ve Kredi Kartı Ödemelerini Yapmayanlar için Yasal Süreç Nasıl İşler? başlıklı makalemizde kredi borcumu ödeyemedim ve kredi kartı borcumu ödeyemedim hakkında bilgiler verilmektedir.