Kredi faizi, bankaların borç para verdikleri müşterilerine belirli bir sabit oran üzerinden aylık olarak hesaplanan borç verilen paranın ücretidir. Kredi faizleri, dönemsel olarak ve her bankaya göre değişebilen oranlardır. Bankalar müşterilerinden topladıkları mevduatları veya borç vermek üzere aldıkları kredileri, yine müşterilerine kredi olarak satarlar. Bu kredi satış işleminde ise kazanç olarak kredi faizi tahsil ederler.

Kredi Faizleri Nasıl Belirlenir?

Piyasa biraz incelendiğinde bankaların faiz oranlarının farklı olduğu görülebilir. Arada çok büyük farklar olmamasına karşın yine de oranlarda değişiklik görülür. Kredi satışı sonuç itibariyle paranın satıldığı bir işlemdir. Para, ticari bir mal olarak düşünülürse, bunun bir alış maliyeti oluyor. Bankalar için ise paranın maliyeti, mevduat topladıkları müşterilere vermiş oldukları mevduat faizleri, kullandıkları uluslar arası kredilerin faizleri veya yurt içinden edindikleri fonların maliyetleridir.

Bu maliyetlere göre, baz bir faiz oranı belirlenir. Daha sonra bu oranın üzerine bankadaki uzmanlar tarafından belirlenen risk primleri de eklenir. Risk primlerine ödenmeyen takip düşmüş kredi ürünleri, bankanın sermaye yeterlilik oranına göre belirlenen oranlar eklenir. Böylelikle her banka kendi faiz oranını belirlemiş olur.

Faiz oranları, kimi zaman dönemsel kısa süreli kampanyalar ile talebe göre de değişebilir. Bu dönemler genellikle bayram, mevsim değişiklikleri gibi dönemlerdir. Tüketicilerin harcama hassasiyetinin yüksek olduğu bu dönemlerde bankalar gelebilecek yüksek talepleri daha cazip hale getirmek için faiz oranlarını bazı maliyetleri göz ardı ederek düşürebilir.

Kredi Faizleri Ne Zaman Düşer?

Kredi faiz oranlarının düşmesi veya yükselmesi bu yukarıda saydığımız maliyetler ile ülke ve dünya ekonomisinin durumu ile yakından ilgilidir. Ülke risk priminin düştüğü durumlarda bankalar daha kolay ve ucuza borçlanırlar, bu durum kredi faizlerinde düşmeye yol açar. Fakat aksi kriz dönemlerinde yani para bulmanın zor olduğu dönemlerde ise kredi faizlerinin yükseldiği gözlemlenir.

Yeni yıl ile beraber yapılan gelen ekonomik veriler ülke lehine çıktığı taktirde piyasada ekonomik olarak bir rahatlama söz konusu olur. Bu durum bankalar tarafından daha ucuz para bulma imkanı yarattığı takdir de bankalar, kredi portföylerini arttırmak adına kredi faizlerini düşürecektir. Aksi taktirde olumuz ekonomik verilerin devam etmesi durumunda faizlerin aşağı doğru düşme olasılığı az gibi gözükür.

çorum escort bayan

Bir önceki yazımız olan Faturalı Hatla Kredi Alma başlıklı makalemizde Faturalı hatta kredi alma ve Hattım üzerinden kredi alabilirmiyim hakkında bilgiler verilmektedir.