Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir düzenleme ile bankalar tarafından her yıl alınan kredi kartı yıllık ücreti ve kredi dosyaları için istenilen kredi dosya kesintisi kaldırılmış olup bugüne kadar alınan tüm kesintileri bankanızdan geri alabilirsiniz. Özellikle banka kartından 6 ayda 1 veya yılda 1 kere ve kredi kartından yıllık olarak belirli oranda kesilen aidat ücretleri tarafınıza yansıtılıyordu. Yapılan itirazlar sonucunda bankaların son 10 yıl içerisinde almış oldukları tüm masrafların iadesi gerçekleştirilmekte.

Bankalar tarafından alınan kredi ve dosya masraflarının geri alınabilmesi için kişilerin öncelikle çalıştığı bankalara dilekçe yazıp göndermeleri gerekmekte. Yapılan işlemler sonucunda dosya masraf ücretlerinin geri alınamaması durumunda durum tüketici hakem heyetine veya mahkemeye taşınarak idari işlemler uygulanarak alınmaktadır.

Tüketici hakları ile alınan dosya masrafları sonucunda meydana gelen 150 TL gibi masrafların tamamı da banka tarafından karşılanarak peşin olarak alacaklılara ödenmektedir. Günümüzde hiçbir banka artık kart ya da kredi çekim taleplerinden herhangi bir masraf almadığı gibi talep edilen ücretleri zamanında yatırmaktadır. Bazı bankalar bu dosya masraflarının farklı adlar altından tekrar kesmektedir. Bunun önüne geçilmesi biraz zor gibi görünüyor.

Kredi Dosya Masrafı İadesi Geri Alma Dilekçe Örneği

Kredi Kartı Yıllık Ücretini Geri Almanın En Kolay Yolu

Bildiğiniz üzere bankalar her yıl kredi kartlarından belirli tutarlarda yıllık üyelik bedeli alıyorlar. Müşterilerde bu ücreti doğal olarak ödemek istemiyorlar. Sizinde bankanız sizden yıllık üyelik bedeli kesiyorsa hemen müşteri hizmetlerini arayıp yıllık kart üyelik bedelinin iptalini istediğinizi iletin. İletmediğiniz takdirde kartınızı kapatıp mahkemeye başvuracağınızı iletin. Eğer kredi kartınızdan harcamalarınızı aylık olarak düzenli yapıyor ödemelerinizi aksatmıyorsanız bankanız size kartı 1 sene açık bırakmanız karşılığında yıllık üyelik ücret kesintisini hemen kartınıza geer yükleyecektir.

Eğer Kartı düzenli kullanmıyorsanız, ödemeleriniz düzenli ise bankanız sizden kartınızı düzenli kullanmanız karşılığında yıllık üyelik bedelini iade edebileceğini söyleyecektir. Örneğin; 3 ay boyunca aylık en az 100 TL toplamda en az 300 TL lik kredikartınızdan alışveriş yapmanızı isteyecektir.

Bu işlemlerin ardından ödemeleriniz düzenliyse yıllık üyelik bedelinizi büyük bir ihtimalle bankanız size iade edecektir. İade edip etmemek tamamen bankaya aittir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Öğrenme, Sorgulama ve Hesaplama başlıklı makalemizde Kredi Notu hesaplama 2018, Kredi Notu nasıl hesaplanır ve kredi notu nedir hakkında bilgiler verilmektedir.