Nakit ihtiyacını gidermek için tüketicilerin ilk başvurduğu yer bankalar. Bankalar çeşitli sebepleri le kredi başvurusunda bulanan nakit ihtiyacı olanların karşına bankaların kriterleri yanında Yasalar ile de belirli şartlar getiriliyor. Bankaya kredi için başvurulanlardan beklenilen bazı kriterler doğrultusun da kredi başvurunda bulunan kişinin kredi alıp almayacağı ne kadar kredi kullanabilir gibi ayrıntılar ortaya çıkıyor. Kredi kullanacaklar için en önemli kriter bankaların ortak kararı ile kurulan şirket tarafından müşteri profiline göre oluşturulan kredi puanı. Bu ve birkaç ayrıntı kredi çekip çekmeyeceğinizi belirliyor.

Kredi Notu Nedir Nasıl Belirlenir

Bankaların ortak karar vermede kullandığı kredi notu, puanı birçok etkenin bir arada değerlendirmesi ile ortaya çıkıyor. Bu not 5 yıllık periyotlar ile güncelleniyor. Bu süre zarfı içinde müşterinin tüm işlemleri işlem hareketleri tespit edilerek buna göre bir performans notu veriliyor. Bu notun belirlenmesinde hali hazırda kredi olup olmadığı, kredi kartı kullanımı ve alışkanlıkları yanında kredi kullanmak isteyen kişinin geriye dönük ödeme performansı da yer alıyor.

Bu not belirlenmesi fazla ayrıntı içeriyor. Kredi müşterisinin o güne kadar ki kredi başvuruları aldıkları retler bile puanı etkileyen faktörler arasında. Kredi kullanacakların bu puanlama sistemine uymak yanında bazı genel kriterlere de ihtiyacı var. Bazı şartlar bankaya göre değişkenlik gösterebilir. Kredi puanını yeterli olması yanında bir kazancı gösterilebilen çalışan olmakta önemlidir.

Kaç Puan İle Kredi Alınır

Bankaların kredi verme notu bankaya göre değişkenlik gösterse de 1000 puan ve üzeri müşterilere kredi veriliyor. 1000-1200 arası riskli bir grup olduğu için kredi daha kısıtlı veriliyor. 12000 kredi notunun üzerindeki kredi müşteri çok daha yüksek kredi kullanma şansına sahip. 1000 puan altındaki bir müşteri banka beklentilerini karşılamadığı için çok büyük ihtimal kredi alamaz.

Kredi Notu Arttırma

Kredi notu düşük olan müşteriler bu puanı yükseltmek için kredi kartı kullanımı yapması ödeme performanslarını değiştirmelidir. Küçük tutarlı çekilen krediler ve kısa sürede ödemede kredi notunu etkileyen kredi notunu arttıran noktalardan biridir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yapmak Zorunlu mu? başlıklı makalemizde hayat sigortası zorunlu mu, ihtiyaç kredisi sigorta ve kredi sigorta hakkında bilgiler verilmektedir.