Hayat sigortaları, genellikle banka müşterilerinin kredi çekerlerken, kredi tutarına bağlı olarak yaptırdıkları sigortalardır. Hayat sigortası denilince ilk akla gelen kredi ile birlikte yapılan sigortalar olmakla beraber kredi bağlantısı olmadan da kişinin belirleyeceği teminat miktarlarında hayat sigortası yapılabiliyor.

Hayat Sigortaları Ne İşe Yarar?

Krediye bağlı olarak yapılan hayat sigortaları, kredi çeken şahsın borcu sonlanmadan vefat etmesi durumunda ve vefatı sigorta genel çerçeve sözleşmesi içinde olması ile kredinin sigorta yapan firma tarafından kapatılmasını sağlar. Ayrıca hayat sigorta yıllık teminatları sabit olduğundan, yıl içerisinde toplam kredi borcu, hayat sigortasının o yıl ki teminatından az ise, kalan tutar, vefat eden şahsın mirasçılarına ödeniyor.

Kredi bağlantısı olmadan yapılan serbest poliçe şeklinde düzenlenen sigortalarda, kişi vefat teminatını kendi belirleyebiliyor. Belirlediği şartlara göre bir prim ödeyerek vefatı durumunda mirasçılarına yüklü bir tazminat ödenmesini sağlayabiliyor. Hayat sigortalarındaki en önemli amaç, kişinin vefatı sonrası yakınlarına kredi borcu kalmaması ya da hayat standartlarını bozmayacak şekilde yaşamlarını idame ettirebilmeleri için bir önlem almaktır. Ödenecek olan düşük yıllık primler ile yüksek tutarlarda teminat almak mümkündür.

Hayat Sigortası Primlerini Etkileyen Faktörler

Sigorta şirketlerine göre hayat sigortası primleri farklılık gösteriyor. Hayat sigortası primi hesaplanırken, ana kriterler, sigortanın teminat miktarı ve sigortalının yaşıdır. Geriye kalan kriterler, her firmanın, sigorta portföyüne ve risk primine göre değişiklik gösteriyor. Bundan dolayı hayat sigortası yapmak isteyenlerin, birkaç sigorta şirketinden fiyat alıp ona göre karar vermesi daha düşük primlerle aynı hizmeti alması açısından oldukça önemlidir. Ayrıca kredi bağlantılı sigortalarda yapılacak hayat sigortalarının, aynı bankadan yapılması mecburiyeti yoktur. Kredi çekecek olan kişi kredi teminatlarına uygun olarak, istediği sigorta şirketinden hayat sigortasını yaptırabilir.

Kredilerde Hayat Sigortası Zorunlu mudur?

Genel kanı olarak kredi kullanırken, hayat sigortası yaptırmak zorunluymuş gibi gösterilir. Sigortadan kazanılacak prim banka için oldukça karlı olduğundan, bunu zorunluymuş gibi gösterebilirler. Fakat kredi kullanırken hayat sigortasının kanuni bir zorunluluğu yoktur. İstemeyen kişiler, sigorta yaptırmadan kredilerini kullanabilirler. Veya yaptırdıktan sonra sigorta iptali de mümkündür. Ancak bankalar, hayat sigortası yaptıran müşterilere zaman zaman daha avantajlı faiz oranları sunduklarından, bir nevi hayat sigortası yaptırmayı teşvik ediyorlar.

 

düzce escort

Bir önceki yazımız olan Burgan Bank Personel Alımı 2018 başlıklı makalemizde Burgan Bank banka soruları, Burgan Bank iş başvurusu ve Burgan Bank personel alımı hakkında bilgiler verilmektedir.