Bankalardan alınan kredi ve kredi kartlarının ödemelerinin düzenli olarak yapılması önemli bir durumdur. Aksi durumda bankalar ile ileri ki zamanlarda gerçekleştirilecek finansal işlemlerde ciddi sorunlara neden olabiliyor. Fakat bazı zorunlu hallerde bu borçlar ödenemez bir duruma gelebiliyor.

Kullanılan Kredinin Ödenemediği Durumlarda

Bankalardan kredi kullanımı esnasında imzalanan sözleşmede kredi ile ilgili tüm bilgiler, kullanılan kredinin vadeleri, ödeme planı, bankanın herhangi olumsuzluk durumunda uygulayacağı yaptırımlar ayrıntılı olarak belirtilir. Bu nedenle ödeme geciktiği zamanlarda uygulanacak faizler nedeni ile kredi kullanan kişiler zor durumda kalabiliyorlar. Hiç ödenemediği zamanlarda ise bankalar hukuki yollara başvurabiliyor. Bunun neticesinde ise avukatlık, banka, mahkeme masrafları ve hukuki işlemler maddi ve manevi birçok sıkıntılara neden olur.

Kredi Borcu Erteleme 

Ödenemeyen kredi borcu erteleme yapılandırma işlemi yaptırmak banka adına avantaj denebilir. Bankalar için kredi tahsis ederken önemli olan bu borcun bir şekilde geri alınmasıdır. Kredi kullanımından sonra bankalar ile ne kadar çok işlem yapılırsa kişiler için o kadar finansal avantaj sağlanmış olur. Özellikle düzenli fatura ödeme talimatı verilmesi gibi işlemler banka değerlendirmeleri sırasında olumlu düşünülmesine olanak verir.

Kredi borcu ödenemediği zamanlarda kredi kullandığınız banka şubesine giderek müşteri yetkilisi ile görüşme sağlanarak borcunuzu ertelemek istenildiği belirtilebilir. Bu işlem için geçerli bir sebep olması gerekiyor. Çünkü ödeyememe ya da paranızın başka bir yerde kullanacak olmanız durumunu banka geçerli bir sebep olarak görmeyecektir. Ancak geçerli ciddi bir durum söz konusu ise dilekçe vererek bekleme süresine geçebilirsiniz. Onaylandığında borcunuz dondurulur ve banka ile anlaşmanıza istinaden belirlenen tarihte tekrar ödeme işlemleriniz aktifleşir.

Kredi Borcu Yapılandırma

Kredi borcu erteleme yapılandırma işleminden farklı bir durumdur. Bankaların tercihi genellikle borcu ertelemek ya da dondurmak yerine borcu yeniden yapılandırmadan yana olur. Banka kalan borç üzerinden yeniden faiz uygulayarak vade işlemini tekrar yeniler. Böylece taksit miktarları azalacağı gibi yapacağınız görüşmeler neticesinde borç bir iki ay daha ertelenebilir. Faiz tekrar yenilecek olsa da banka ile yaşanacak olan diğer olumsuzluklar yaşanmayacak ve kredi notunuz etkilenmeyecektir.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Başvurusu Reddedilme Sebepleri başlıklı makalemizde başvurduğum kredi neden reddedildi, kredi başvurum reddedildi ve neden kredi başvurum ret oldu hakkında bilgiler verilmektedir.