Bankaların hizmete soktuğu kredilere kişilerin ne kadar yoğun bir şekilde talep gösterdiği biliniyor. Ancak bu kredi başvurularının önemli bir kısmı çeşitli sebeplerden dolayı reddediliyor. Belirli kriterleri taşımayan ve başvuru süreçlerini doğru yönetemeyen kişilerin kredi başvuruları her zaman olumsuz sonuçlanır. Bir banka müşterisinin kredi başvurusunun olumsuz sonuçlanmasına sebep olacak çeşitli faktörlerden söz edilebilir.

Düşük ya da Yetersiz Gelir Durumu

Bankalara yapılan kredi başvurularının büyük bir kısmı, gelir durumunun yetersizliğinden dolayı reddedilir. Kredi başvuruları yaparken her zaman için düzenli bir gelirinizin olması tercih edilir. Ayrıca bazı kredi türlerinde düzenli gelir durumunun olması da yeterli görülmez. Örneğin; asgari ücretle geçinen bir kişi düşük miktarlardaki ihtiyaç kredilerini rahatlıkla çekebilir.

Ancak konut kredisine başvuru yaptığında başvurusu olumsuz değerlendirilir. Zira konut kredilerinin aylık ödemesi zaten 1-2 bin TL civarındadır. Bu da gelir durumunuzun krediyi karşılayamaması anlamına gelir. Bu açıdan kredi başvurunuzun olumsuz sonuçlanmaması için, gelir durumu ile kredi tutarı arasındaki dengeyi iyi ayarlayın. Aksi takdirde bankalar sizlere kredi kullandırmayacaktır.

Kredi Sicilinin Kötü Olması

Önceki yaptığı kredi başvurularını düzenli olarak ödemeyen bir kişinin kredi sicili kötü olacaktır. Kara listeye düşmek ya da bankalardan kırmızı kalem yemek, kredi sicilinin çok bozuk olduğu anlamına gelir. Bu tarz kişiler, bankaların en riskli gördüğü kişilerdir. Özellikle kara listeye alınan bir kişi, önceki borçlarından dolayı icralık olduğu için en riskli gruba dahil edilir. Bu kişilerin bankalardan kredi çekebilmesi epeyce zordur. Bu bakımdan başvuruyu yapmadan önce kredi sicilini Findeks sistemi üzerinden sorgulamanız gerekiyor.

Kredi Notunun Düşük Olması

Gelir durumuyla birlikte bankaların kredi başvurularında incelediği noktalardan birisi de kredi notudur. Kredi notu, 0 ile 1900 arasında değişen ve banka müşterilerinin risk gruplarını belirleyen puandır. Bulunduğunuz kredi notu aralığı, başvurunuzun sonucu açısından son derece önemlidir. En riskli, orta riskli ve az riskli diye adlandırılan risk gruplarına dahilseniz, bankalar başvurunuzu olumsuz değerlendirebilir. Bu gibi durumlarda krediyi çekebilmek için bir ipotek ya da kefil belirtmeniz gerekebilir.

Bir önceki yazımız olan Kosgeb Nedir? Nasıl Başvuru Yapabilirim? başlıklı makalemizde kosgeb başvuru şartları 2018, kosgeb kredi alma ve kosgeb nedir hakkında bilgiler verilmektedir.