Yeni bir fikir ile iş kurmak düşünüldüğünde veya daha küçük bir ölçekteki işletme kurulmak istendiğinde, bir iş yeri sahibi olunmak istenildiğinde, kosgeb kredi veya hibe desteğinden yararlanılarak bir iş kurmak ve işletmek mümkün olacaktır.

Kosgeb Nasıl Bir kurumdur?

Bu kurum yeni girişimcilere kendi kuracakları iş için farklı ödenekler sağlamaktadır. Kosgeb tarafından gerçekleştirilen bir program olan girişimcilik destek programı bünyesinde 50.000 liraya kadar sağlanan ödenekler de hibe desteği kapsamında bulunmaktadır.

Yeni bir işletme kurma yolunda ilk kuruluş maliyeti desteği, işletmenin 12 aylık mali gideri, ofis için gerekli malzemelerin mali desteği gibi bazı konularda bu kurum destek sağlamaktadır. Başka bir deyişle işletme kurmak için gerekli olan harcamalar için yapılacak ödeme girişimci tarafından karşılanır ancak daha sonrasında bu harcamalar faturalandırmak sureti ile kosgeb kurumundan geri ödeme almak mümkündür.

Kosgeb Hibe Kredisini Kullanabilecekler

Bu krediyi bütün girişimciler kullanabilir ancak bazı öncelikler söz konusudur. Bu öncelikler kişinin yaşı, öğrenim durumu gibi konular yer almaktadır. Bunların dışında kosgeb girişimcilere özel açtığı kurslar bulunmaktadır. Bu kursa devam edip başarılı olanlara karşılıksız ve kefilsiz hibe kredisi verilmektedir. Bu kurslara devam süresince kişinin tüm sosyal güvenceleri kurum tarafından karşılanmakta olup bu süre boyunca kişiye belli bir maaş verilmektedir.

Kosgeb Hibe Kredisi Almak İçin Yapılması Gerekenler

Öncelikle bir iş planını hazırlanır, daha sonra destekte başvurusu için, iş planı ile birlikte gerekli olan diğer belgeler ile birlikte bununla ilgili kosgeb birimine yapılması gerekmektedir. Söz konusu bu başvuru kosgeb müdürlüklerinin ilgili birimlerince değerlendirilerek başvuru kabul edilir. Bu değerlendirmenin ardından kurum çalışanları iş planını ilgili kuruma sunar. Kurum bütçe ve diğer konular göz önünde bulundurarak değerlendirmeye alınır.

Kosgeb Hibe Kredisi Tutarları

Daha önceki senelerde 30.000 lira olarak hibe, 70.000 TL olarak ta tamamen faizsiz kredi desteği verilmekteydi, yapılan son düzenlemeler sonrasında bu değiştirmiştir. Yeni açıklanan destek miktarlarına göre, girişimcilere 50.000 TL hibe, 100.000 TL tamamen faizsiz kredi desteği sağlanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan İkinci El Arabaya Kredi Çıkar mı? İstenen Belgeler Nelerdir? başlıklı makalemizde 2. el arabalarda araç yaşı kaç olmalı, 2. el arabaya kredi alma ve ikinci el araba kredisi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.