En sık kullanılan kredilerden olan konut kredisi vade değişikliğine gitti. Daha önceki yıllarda 120 ay vadelendirilen konut kredileri artık 240 aya kadar vadelendirilebiliyor. Ancak burada konut kredisi kullanacak olan kişilerin ince eleyip sık dokumasında fayda var. Çünkü vade 10 daha arttığında taksit sayısında çok büyük bir değişiklik olmuyor ancak ödenecek faiz miktarında ciddi bir artış söz konusu oluyor.

 

 Neden 120 Ay Vadelendirilmelidir?

Konut kredileri genellikle gelir ile doğru orantılı olarak kullandırılan kredilerdir. Yani müşteri çekeceği kredi tutarını geliri ile rahatlıkla ödeyebilmelidir. Bu doğrultuda 240 ay vade isteyen bir müşteri aynı kredi tutarını 120 ay vadelendirse de aslında ödeyebilmekte. Bununla birlikte 120 ayda ödeyeceği faiz miktarı 240 ayda ikiye katlamaktadır. Ayrıca ev sahibi olmak için 20 yıl oldukça uzun ve sancılı bir süreçtir. 20 yıl boyunca taksit ödeyecek olma psikolojik anlamda da kişiyi bunalıma sokabilir. Konut kredilerinde erken kapama durumunun olmadığı da bilinen bir gerçektir. Elbette taksit sayısında revizeye gidilebilir ve azaltılabilir ancak bu durumda da faiz düşüşü minimum seviyelerde yapılır. Çünkü bankalar konut kredilerinden aldıkları faizlerde minimum düzeylerde oynama yapar ve faiz getirisini riske atmaz.

 

 Uygun Konut Kredisi Nasıl Kullanılır?

Konut kredisi kullanmak çoğu zaman zahmetli bir süreçtir. Ev bulunduktan sonra krediye başvuru yapılır ve gerekli incelemelerden sonra herhangi bir pürüz yok ise kredi kullandırılır. Ancak uygun konut kredisi kullanmak için ev bulmadan önce bankaların faizleri kontrol edilmelidir. Çünkü bankalar genellikle konut kredilerinde aynı faizi uygularlar ve aynı zamanlarda faizler üzerinde değişikliğe giderler. Konut piyasasındaki durgunluk faizlerin düşüşüne sebep olacaktır. Bu da yılda birkaç defa rastlanan bir durumdur. Bu yüzden konut kredilerindeki düşüş zamanı takip edilerek ev almaya karar vermek doğru bir atak olacaktır.

 

 Düşük Faiz Veren Bankalar

Aynı zamanda konut kredilerinde her daim en düşük faizi veren bankalardan da kullanım yapmak mantıklıdır. Bunun için internet üzerinden kolaylıkla hesaplama araçlarına ulaşılabilir. Şartları biraz daha katı olsa da bu bankalardan konut kredisi kullanmak ciddi kar elde edilmesini sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kırmızı Kalem Yiyen Kişiye Kredi Çıkar mı? başlıklı makalemizde kırmızı kaleme kredi ve kredi notum düşük kredi çıkar mı hakkında bilgiler verilmektedir.