Konut kredisi, bankalardan alınabilecek en yüksek tutarlı kredilerdir. Bu açıdan konut kredisi başvuruları diğer kredi türlerine göre daha uzun ve detaylı işlemler gerektirir. Bu kredi türünde bankaların talep ettiği bazı belgeler vardır. Bu belgeleri bankaya beyan etmek zorunlu olduğu için konut kredisi başvurularını internetten ya da SMS üzerinden tamamlamak çok mümkün olmuyor. Konut kredilerinde talep edilen evrakların bazıları, diğer kredi türleri ile benzerlik gösterse de yalnızca konut kredilerine has olan bazı belge talepleri de vardır.

Başvuru Formu

Başvuru formları, banka tarafından verilen bir evraktır. Şubeden bu belgeyi aldığınız zaman gerekli yerleri doldurarak diğer evraklarla beraber bankaya vermeniz gerekiyor. Bu formda hangi kredi tutarına başvuru yaptığınızı beyan edersiniz. Ayrıca almak istediğiniz ortalama tutarı da başvuru formlarında belirtmeniz gerekiyor.

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Konut kredilerinde hem kredi başvurusunu yapan kişinin hem de tapu sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisini banka sizlerden talep edecektir. Nüfus cüzdanı ulaşılabilir durumda değilse pasaport ya da sürücü belgesinin fotokopisini de bankaya verebilirsiniz.

Gelir Belgesi

Konut kredisi başvurularında bankaya beyan edilmesi gereken en temel evrak, çalışma şekline göre alınacak gelir belgesidir. Herhangi bir özel kurumda ya da devlette ücretli şekilde çalışıyorsanız, son 3 aya ait maaş dökümünü bankaya vermeniz gerekiyor. Emekli olarak görünen kişiler de emeklilik belgesini ya da emekli maaşlarının yattığı banka cüzdanını bankaya göstermek durumundadır. Kurumsal yapılan başvurularda ise vergi levhasının fotokopisini banka sizlerden talep edecektir.

Konuta Ait Tapu Fotokopisi

Konut kredilerinde satın almak istediğiniz ev, borcun geri ödemesi sonuçlanıncaya kadar banka tarafından ipotek edilir. Bu açıdan başvuru yaptığınız zaman satın almak istediğiniz evin tapusunu bankaya vermeniz gerekiyor. Bu durum ayrıca çekilen konut kredisinin, herhangi bir konutu satın almak için kullanacağınızı tescillemeniz anlamına geliyor. Zira bankalar, alacağınız konut kredilerini başka bir ihtiyaç alanında kullanmanızı istemez.

Bahsettiğimiz tüm bu evraklar, genel olarak konut kredilerinde talep edilen evraklardır. Bankanın geri ödeme konusunda ikna olmaması durumunda, bazı ek evraklar talep etme hakkının olacağını da hiçbir daim unutmamak gerekir.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisine En Fazla Kaç Ay Taksit Yapılıyor? başlıklı makalemizde konut kredisi ve konut kredisi taksit sayısı hakkında bilgiler verilmektedir.