Mortgage ya da konut kredisi olarak adlandırılan kredi türü, bankaların en sık kullandırdığı kredi türleri arasındadır. Kişilere hayalini kurduğu evi alma fırsatı sunan bu kredi türü, vatandaşlar tarafından da mantıklı görülmeye başlandı. Kira ödemek yerine bankalara kredi taksiti ödeyerek ev sahibi olmak isteyen bir kişi, kendisine en uygun bankadan başvuru yapabilir.

Başvuru için bankaya gitmeden önce bazı evrakları temin etmeniz gerekiyor. Çünkü; belgeleri temin etmeden şubeye gitseniz bile müşteri temsilcileri bu belgeleri toplamanız için sizleri geri gönderir. Başvuruya gitmeden önce belgeleri almanız, tek seferde başvurunuzu tamamlamanızı sağlar. Başvuruda talep edilen belgeler, diğer kredi türlerine göre değişiklik arz edebiliyor.

Başvuru Sahibi ve Tapu Sahibinin Kimlik Fotokopisi

Konut kredisi başvurularında bankaya iki farklı nüfus cüzdanı fotokopisi verilmelidir. Bunlardan birisi kredi başvurusu yapan kişiye aittir. Diğer nüfus cüzdanı fotokopisi ise tapu sahibine aittir. Nüfus cüzdanınız olmadığı durumlarda ehliyet ve sürücü kartının da aynı işleve sahip olacağını belirtelim.

Maaş Bordrosu

Başvuru esnasında şubeye çalışma şeklinize göre gelir belgesi beyan etmeniz gerekir. Bankanız gerekli kredi değerlendirmesini gelir durumuna göre yaptığı için maaş dökümünü çıkartarak bankaya vermeniz gerekiyor. Şayet bir şirket sahibi iseniz, vergi levhanızı bankaya gösterebilirsiniz. Ücretli olarak çalışan kişiler son 3 aya dair maaş bordrosunu, emekli olan kişiler de emeklilik belgesini bankaya beyan etmek durumundadır.

Satın Alınacak Eve Ait Tapu Fotokopisi

Bankalar, çektiğiniz konut kredilerinin geri ödemesi sona erene kadar söz konusu eve ipotek uygular. İpotek işlemlerinin başlaması için de satın alınacak eve ait olan tapu belgesi gerekli olacaktır. Noter onaylı olan tapuyu fotokopi çektirerek bankanıza iletmek durumundasınız. Bu belge, konut kredilerinde en fazla önem arz eden evraktır. Elinizde tapu fotokopisi olmadan bankaya gitmeniz, kredi başvurusunun alınmamasına neden olacaktır.

Başvuru Formu

Diğer tüm belgeleri topladığınız zaman şubeden bir kredi başvuru formu almanız gerekiyor. Bu formda başvuru yapan kişiyi ve başvurulacak kredi türünü ilgilendiren çeşitli bilgiler yer alıyor. Bu formu eksiksiz olarak doldurduktan sonra diğer evraklarla birlikte bankaya vermeniz gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir? başlıklı makalemizde kredi kartı iptal etmek, kredi kartı iptali 2018 ve kredi kartı kapama hakkında bilgiler verilmektedir.