Bir kişinin banka tarafından kara listeye alınması, en ağır kredi sicili bozuklukları arasındadır. Çünkü, kara listeye alınan bir kişiye bankalar icra uygulamış demektir. Yani kara listedeki vatandaşlar bankaya olan borçlarını hiçbir şekilde ödemeyen ve bankanın yasal yaptırımlar uyguladığı kişilerdir. Bu durumda bulunan kişiler tekrardan kredi başvurusu yaptığı zaman banka tarafından engellenir. Bununla birlikte yeni gelişen kredi imkanlarıyla birlikte kara listedeki vatandaşlar da belirli stratejilerle kredi kullanabiliyor.

Kırmızı Kalem Yiyen Müşterilere Nasıl Kredi Alır?

Kara listede bulunan bir kişinin öncelikle geri ödeme konusunda bankayı ikna ederek somut dayanaklar sunması gerekiyor. Bu açıdan kara listedeki bir kişinin başvurularını direkt olarak şubeden yapması gerekir. Kara listede bulunuyorsanız internet üzerinden ya da mesaj yoluyla kredi çekmeniz mümkün değildir. Şubelere giderek çeşitli belgelerle bankaya geri ödeme teminatı belirtmeniz gerekiyor.

Ayrıca bunu yaparken ikna kabiliyetiniz de son derece önemli olacaktır. Geri ödeme konusunda emin konuşarak ve somut veriler ortaya sunarak bankalardan belirli oranda kredi alabilirsiniz. Ancak bankanız başlangıç olarak sizlere direkt yüksek miktarda kredi vermez. Öncelikle kontrollü olarak düşük limitli krediler kullandırılır.

İpotek Göstererek Kredi Alabilir miyim?

İpotekli kredi başvurusu, kara listede olan kişiler için en iyi çözüm yoludur. Çünkü, bankaya bir ipotek göstermek, geri ödeme riskini ortadan kaldırır. Ev, araba ya da arsa gibi bir taşınmaz malı bankaya ipotek ettirerek kredi kullanabilmek mümkündür. Elbette buradaki inisiyatifin yine de bankanın elinde olduğunu söylemek gerekir.

Yani banka ikna olmadığı sürece ipotek belirtmeniz de fayda etmeyebilir. Bankaya gösterilen ipotek öncelikle ekspere sunularak değer biçilir. Sonrasında ipotek gösterdiğiniz mal kredinin tutarını karşılayacak seviyede görülürse, başvurunuz olumlu olarak değerlendirilir.

Kefilli Kredi Başvurusu

Geri ödeme konusunda risk teşkil etmeyecek olan bir kişiyi bankaya kefil göstererek dilediğiniz gibi kredi çekebilirsiniz. Öncelikle kefil gösterilecek bu kişinin düzenli bir geliri olması gerekiyor. Ayrıca kefil olan bir kişini kredi sicilinde de hiçbir bozukluk olmaması gerekiyor. Bu kriterlere uygun bir kişiyi kefil olmak için ikna ettiğiniz zaman kredi çekebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan En Yüksek Vadeli Hesap Faiz Oranı Veren Banka başlıklı makalemizde en fazla vadeli faiz oranı hangi banka veriyor, en yüksek faiz veren bankalar 2018 ve vadeli mevduat faiz oranları hakkında bilgiler verilmektedir.