Başımıza gelebilecek dolandırıcılık ve hırsızlık gibi olaylardan ötürü insanların birikimlerini veya kıymetli gördüğü eşyaları gizlemesi için farklı yöntemlere ihtiyaç duyduğu görülmektedir. Evde annelerinizin veya eşlerinizi altın, para saklama çözümlerine göz atarsanız eğer çok ilginç çözümler meydana çıktığını görürsünüz.

Ancak bu çözümler giriş güvenliğinden çoğu zaman yoksun olan hanelerde olumlu sonuçlar alınamamaktadır. Olumlu sonuç alınamamasının nedeni ise hırsızların artık bu gibi konularda kendilerini geliştirmiş olması ve evde nereye gizlenirse gizlensin, bulmakta zorluk çekmemiştir. Bu neden ile insanlar daha sağlam ve güvenli kurumları tercih eder.

Bankadan Kiraladığınız Kasayı Nasıl Kullanabilirsiniz?

Bankanın kiralık kasa sisteminden yararlanacaksanız açılış işlemleriniz tamamlandıktan sonra size kasaya ait olan anahtar verilir. Bu anahtarı kasanızda bulundurduğunuz değerli eşyaları alıp geri yerine koyarken kullanırsınız. Ancak bu kasalarda barut, silah, ateşli aletler gibi maddelerin muhafazası kanunen yasaktır. Bu aletler suç teşkil edebileceğinden dolayı kiralık kasanızda muhafaza etme konusunda gerekli önemi gösterip dikkat etmelisiniz. Kira süresi tükendiğinde eşyaları bankadan teslim almanız gerekmektedir.

Bankadan Nasıl Kasa Kiralayabilirsiniz?

İşleminizi yapmak istediğiniz bankayı tercih edip hangi banka şubesinde kasanın olmasını istiyorsanız o bankaya gitmelisiniz. Bankada hesabınız bulunuyorsa ve şubesi tercih ettiğiniz alanda ise ondan da işlem yapabilirsiniz. Daha sonra kiralık kasa açma işleminiz için tercih ettiğiniz bankaya giderek isteğinizi söyleyebilirsiniz. Bunun ardından hesap açılışı ve hesaba bağlı olan kasa size teslim edilip işlem sonlandıktan sonra kiralık olan kasayı kullanmaya başlayabilirsiniz. Kasayı kiralarken sizden depozito ücreti istenir. Böylelikle güvende kalmasını ve saklamayı tercih ettiğiniz birçok eşya ve belgeyi burada rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kiralık Kasa Ortak Kullanılabilir Mi?

Kiralık kasaları ortak açmak mümkündür. Yani kasayı tek bir kişinin kiralayacağı gibi sizinle beraber başkaları ile ortak şekilde kiralayabilirsiniz. Ortak hesap açılışı konusunda yapılan bütün işlemler ortak olup sözleşmeler imzalanır. Ortak olarak tercih edilecek kişiler size kalmıştır. Bu şekilde kiralık kasa kullanımı yapabilirsiniz. Bankada bulunan kiralık kasalar sigortalı değildir. Bunun nedeni kasada bulunan eşyaları yalnız sizin veya ortaklarınızın bilmesidir.

Bir önceki yazımız olan Ev Sigortası Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde ev sigortası ve konut sigortası hakkında bilgiler verilmektedir.