Kaskonun araç sahipleri tarafından yaptırılması zorunlu tutulmamaktadır. Yaptırılan kasko ve içeriğinin neleri kapsadığı, standart hizmetler dışında kişilerin isteklerine bağlı olarak da değişebilmektedir.

Kasko Yaptırılmasının Amacı

Kasko sürücülerin kendi araçlarında ortaya çıkabilecek zararları tazmin etmek amacıyla yapılmaktadır. Yaşanan kaza durumlarında karşı tarafın hasarları kasko tarafından karşılamamaktadır. Yaptırılan kasko sayesinde araçlar kaza durumlarına, yanmaya ya da başkası tarafından çalınma gibi durumlara karşı koruma altına alınmaktadır. İsteğe bağlı olarak bu standartların dışında, farklı sıkıntılara karşıda poliçelere ekleme yapılarak kasko kapsamı daha da genişletilebilmektedir.

Kasko Kusurlu Olunsa Da Zararı Tazmin Eder Mi?

Kasko aracı meydana gelebilecek aksaklıklardan korumak amacıyla yapılan bir sigorta türü olduğu için yaşanan kaza durumlarında, kasko yaptıran kişi kusurlu olsa bile meydana gelen hasarlar kasko şirketi tarafından tazmin edilmektedir. Tabi yatırılan kaskonun meydana gelebilecek her türlü zarara karşı korunması isteniyorsa da buna göre poliçenin içeriye farklılaştırılmaktadır.

Yalnız yaptırılacak kaskonun içeriği ne kadar genişletilirse ödenecek poliçe fiyatı da buna göre farklılık göstermektedir. Aslında kasko poliçeleri yapılırken ihtiyaç duyulan özelliklere bağlı olarak yaptırılması hem bütçe açısından, hem de yaşanan sorunlar karşısında çaresiz kalmamak açısından daha faydalı olmaktadır.

Kasko poliçesi sayesinde araçta meydana gelebilecek birçok hasar durumuna karşı koruma sağlanabilmektedir. Bunun için motorlu araçlara kasko yaptırırken sigorta şirketlerini iyice araştırarak, en uygun teklifi en iyi garanti imkanları ile sunan şirketleri tercih etmek gerekmektedir. Sonrasında alınacak hizmetin kapsamı ve kalitesi açısından faydalı olmaktadır.

Yaşanan Aksi Durumlarda Kasko Bildirim Zamanları

Yaptırılan kaskonun geçerlilik süresi bir yıldır. Yaşanan kaza, yanma ve çalınma gibi durumlar meydana geldiğinde kasko yaptıranın bu durumu en geç 5 iş günü içerisinde sigorta şirketine bildirmesi gerekmektedir. Bildirim yapılırken araçta oluşan hasarla alakalı belgeler şirkete sunulmaktadır. Bu işlem sonrasında da sigorta şirketi en geç 15 gün içerisinde kasko sahibine cevap vermektedir. Sigorta şirketi tarafından araç sahibine yaşadığı durumla alakalı ne kadarlık bir zararın tazmin edileceği ile ilgili bilgi verilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Ev Alacağım Önerileriniz Nelerdir? başlıklı makalemizde ev alacaklara öneriler, ev alacaklara tavsiyeler ve ev alırken nelere dikkat edilmeli hakkında bilgiler verilmektedir.