Kiralık kasalar, katılım bankaları, özel bankalar ve kamu bankalarının şubelerinde güvenliği artırılmış özel odalarda bulunan, tüzel veya gerçek kişilerce kiralanabilmesi için farklı boyutlarda tasarlanmış ve içerisinde kişilere göre hem maddi hem de manevi değeri olan kıymetli taşınırların saklanabildiği özel kilitleri bulunan kutular yani kasalardır. Bu kasaların herhangi bir hırsızlık, yangın vb. tehlikelere karşı korunması ilgili bankanın sorumluluğunda olup, banka tarafından güvence altına alınmaktadır.

Kiralık Kasaya Her Zaman Ulaşılabilir mi?

Katılım Bankaları Kiralık Kasa uygulamalarını, bunun yanında diğer özel ve kamu bankaları içinde aynı şey geçerlidir. Kiralık kasa uygulamalarının bankaların günlük mesai saatleri içerisinden kullanmak mümkündür. Mesai saati dışında, tatil günlerinde kullanmak mümkün değildir. Fakat bazı bankalar kendi güvenlik prosedürlerine göre 7 gün 24 saat kiralık kasa hizmeti vermektedirler. Bu hizmetin ek bir maliyeti vardır.

Kiralık Kasa Ücretleri

Katılım Bankaları Kiralık Kasa uygulaması için olsun, diğer özel ve kamu bankaları kiralık kasa uygulamaları içinde, her banka için farklı olan ve yıllık olarak belirlenen ilk kiralama aşamasında belirlenen depozito ve bir yıllık kira bedelleri istenmektedir. Bu ücretler her banka için farklı farklıdır. Bankaların kiralık kasa ücretleri ve depozito ücretleri ile ilgili bankaların internet siteleri üzerinden araştırmalar yapılabilir.

Katılım Bankası Kiralık Kasa kullanımında vermiş olduğunuz depozito tutarını, kira uygulamasını bitirdiğinizde geri alabilirsiniz. Ancak kira ödemelerinde aksaklık yaptıysanız veya eksik ödeme yaptıysanız bunlar depozito tutarından düşüldükten sonra kalan tutar ödeme yapılır.

Ek Ücret Var mı?

Genellikle sorulan soruların başında, herhangi bir zamanda Katılım Bankası Kiralık Kasa hizmetini aldığım dönemlerde kiralık kasamı ziyaret etmek istediğimde herhangi bir ücret ödüyor muyum? Sorusu sorulmaktadır. Katımı Bankası Kiralık Kasa hizmetlerinde kasa ziyareti veya kontrolü yaptığınız zaman herhangi bir ücret istenmemektedir. Bu tüm bankalar için geçerlidir.

Kasa İçerisindeki Eşyaların Güvencesi 

Katılım Bankası Kiralık Kasa kullanımında, kasa içerisindekiler size ait olduğu için bunları sadece siz bilirsiniz banka personeli dahil hiç kimse kasada ne olduğunu bilmez. Bu nedenle özel olarak sigorta yaptırmak mümkün değildir. Ancak yangın, deprem, hırsızlık vb. durumlarda banka ile yapmış olduğunun kira sözleşmesinde belirtilen hususular geçerlidir.

youtube izlenme satın al

Bir önceki yazımız olan Katılım Bankası Nedir? Normal Bankalardan Farkı Nedir? başlıklı makalemizde katılım bankaları, Katılım Bankası ve katılım bankası ne işe yarar hakkında bilgiler verilmektedir.