Kredi kartı kullanan ya da kredi çekip kullanan kişiler, geri ödemelerini vaktinde ya da uzun bir süre gerçekleştirmemesi durumunda yasal bir sürece tabii tutulurlar. Ödemelerini zamanında yapmayan borç sahibi kişi bilgileri Merkez Bankası’na iletilir. Verilen bu bilgiye istinaden Merkez Bankası kişilerin geri ödeme konusunda sorun çıkardığı ya da ilgili borcunu ödemediğine dair bir şerhi çıkartılmasını sağlar. Çıkartılmış olan bu şerhe ise toplum dilinde “Kara Liste” adı verilir.

Kara Listede Olanlar Kredi Alabilir Mi?

  1. Kara listeye girmiş olan şahısların kredi kullanma şansları çok düşüktür.
  2. Bu durumu çözecek tek seçenek ise kişinin kara listeden adını sildirmesidir. Bu işlem için öncelikli olarak hangi banka kuruluşuna borçlu ise, borcunun tamamını ödemesi gerekir. Ancak kişiler borçlarının tamamını ödemiş olsa bile kara listeden çıkabilmeleri için 5 yıl kadar bir süre beklemesi gerekmektedir.
  3. Yayınlanmış olan başka bir bildiriye göre ise devlet, 1 milyonu kapsayabilecek bir sicil affını dile getirdi. Gündeme getirilmiş olan bu af kapsamında son 3 aylık süreçte kredi borç ve taksitlerinin düzenli olarak ödemesini yapan kişilere sicil affı uygulanacaktır. Yine bu duruma göre de kara listeden çıkarılmaları söz konusu durumu oldu. Bu af yasası durumundan yalnızca şahıslar (bireyler) değil, aynı zamanda esnaf, iş adamları ve tüccar kesim de faydalanabilecek.
  4. Söz konusu aftan faydalanabilen kişiler ilgili bankalardan kredi çekme işlemini gerçekleştirmeye hak kazanacaktır.
  5. Kara listede olan şahıslar, “Kara Liste” konusunda düzenlenen af ve düzenlemeleri takip ederek bilgi sahibi olabilir, bu bilgilere istinaden hareket edebilirler.

Kara Listede Olan Kişilere Kredi Veren Bankalar;

Kara listede olmasına rağmen kredi çekme talebinde olan kişilere bankalar tarafından yeni af yasası ile birlikte nakit desteği sağlanmaktadır. Fakat önceki dönemlerde geri ödeme konusunda sorunlu olan kişiler için ipotek ya da kefil göstermeleri şart koşulmuştur. Kara listede olan kişilere kredi veren bazı bankalar; Finansbank, Denizbank, ING Bank.

Bir önceki yazımız olan Hesabımın IBAN Numarasını Nasıl Öğrenebilirim? başlıklı makalemizde iban numaramı nerden öğrenirim, iban öğrenme ve iban sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.