Bankalara kredi veya kredi kartı başvurusu yapıyor ve olumsuz sonuç alıyorsanız büyük bir ihtimalle sizlerde kara listede yer alan isimler arasında kendinize yer bulmuşsunuzdur. İşte bu durum karşısında isminizin kara listede olup olmadığını kontrol etmek için yapmanız gereken adımları buradan sizlere açıklamak istiyoruz.

Bankadan çekmiş olduğunuz kredilerin veya kredi kartlarının ödemelerinin yasal süre olan 90 gün içerisinde yapmadıysanız bankaların sizlere göndereceği diğer 90 günlük süre içerisinde isminizin kara listeye alınması an meselesi olacaktır. Özellikle günümüzde artan kredi kartı başvuruları ve kredi taleplerinden sonra ödeme konusunda sıkıntı çeken kişilerin isimleri bankalar tarafından anında Merkez Bankası’na verilerek burada kara liste işlemi uygulanmaktadır. Bu yüzden de isminizin kara listede olup olmadığını öğrenmek için belirteceğimiz adımları izlemeniz yeterli olacaktır.

Banka şubesine gidin,

Çalıştığınız bir bankanın şubesine giderek burada müşteri hizmetleri bölümünden kara listede olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Zaten daha önce başvuruda bulunmuş olduğunuz kredilerin veya kredi kartlarının anlık olarak sizlere olumsuz sonuçlanmasından hemen sonra adınızın kara listede olması muhtemel olasılıklar arasında ilk sırada yer almaktadır. Bu yüzden sizlerde bu tarz bir durum ile karşı karşıya kaldığınız zamana bankanızdan bu konuda yardım alabilirsiniz.

Bunun dışında Merkez Bankası’na göndereceğiniz bir dilekçe ile de bu adınızın kara listede olup olmadığını öğrenme şansınız bulunmaktadır. Bunun için internet üzerinde kara liste dilekçesi diye arattığınız belgeyi doldurarak adınızın kara listede olup olmadığını direkt olarak Merkez Bankası’ndan öğrenebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bankamatik Paramı Vermedi Ne Yapmalıyım? başlıklı makalemizde atm de param kaldı, atm de param sıkıştı ve bankamatik paramı vermedi hakkında bilgiler verilmektedir.