1. Hayat

Sigorta yaptıran bireye, yaşlılığında sıkıntıya düşmeden yaşamını sürdürmesini mümkün kılmak, vefatı halinde ise geride kalan bakmakla yükümlü olduğu aile bireylerine aynı imkanı sağlamak hayat sigortasının ana konularındandır.

 1. Vefat Durumunda Hayat

Sigorta yaptıran kişinin vefatıyla birlikte, sigorta şirketinin ödeme yapma yükümlülüğü ortaya çıkmaktadır.

 1. Yaşam Hali Hayat

Sigortalı birey, önceden belirlenmiş bir süre sonunda hayatta kaldığı takdirde, sigorta şirketinin ödeme yapması gerekmektedir. Kişinin belirlenen süreden önce vefat etmesi, daha önceden ödenen bütün ücretlerin sigorta şirketine kalmasına sebep olur.

 1. Karma Hayat

Hayatını devam ettirme ve vefat durumlarını belli oranda karma olarak kapsamakta olan sigortadır.

 1. Grup Hayat

Bir grup insana, sadece bir sigorta poliçesi uygulanmasıyla imkan bulan sigorta türüdür. Sigorta edilen gruplar aynı sektörde, aynı endüstride ya da aynı sendika üyesi olabilirler.

 1. Sağlık

Sigorta yaptıran bireyin arzusuna göre, istenirse hayat sigortasına, istenirse de tek başına sağlık sigortası yapılabilmektedir. Kazadan kaynaklı olmayan tüm hastalıklar, rahatsızlıkların tedavisindeki masrafların ödenmesini kapsar.

 1. Hayat Dışı

Bu tür sigortaların amaçları, bir takım risklerin neden olabileceği hasarlar, mal kaybını sigorta ile güvence altına almaktır.

 1. Yangın

Bu tür sigortalar, yangın sonucunda olabilecek her türlü hasarı, kaybı karşılamaktadır. Depo, ev, işyeri gibi gayrimenkuller ve ev eşyaları, demirbaşlar, ticari malları teminat kapsamına almaktadır.

 1. Kaza

Sigortayı yaptıran bireyin kendi iradesi dışında, kendisine ya da mallara gelebilecek zarar-ziyanın güvencesi, kaza sigortalarını yapan şirketlerce gerçekleştirilir. Kaza sigortaları ikiye ayrılır: Kişi ve mal.

 1. Nakliyat

Farklı yollar aracılığı ile taşınmakta, transfer edilmekte olan malların, sevki esnasında ortaya çıkabilecek hasarlar, kayıpları ve deniz araçları için ise zarar-ziyanı güvence altına alan sigorta türüdür.

 1. Mühendislik

Makine bozulması, kırılması, inşaat hali ve elektronik cihaz sigortalarını kapsayan sigorta türü mühendislik sigortasıdır. Tek tek yapılabildiği gibi istenirse tek bir poliçe üzerinde de teminat edilebilir.

 1. Tarım

Dolu ve hayvan hayat sigortası olarak ikiye ayrılan bu sigorta türü, çiftçilerin ekinlerine ya da hayvanlarına gelebilecek zararları karşılamak için oluşturulmuştur.

Bir önceki yazımız olan İnternet Bankacılığı Nedir? Nasıl Açılır? başlıklı makalemizde internet bankacılğı güvenli mi, internet bankacılığı açmak ve mobil bankacılık açmak hakkında bilgiler verilmektedir.