Sigorta kavramı insanların çalışma hayatları ve özel yaşantıları boyunca oldukça önemli bir kavramdır. Kişiler bir işe girerken ya da bir mesleğe atılırken maaşının ne kadar olacağından ziyade sigorta kavramına büyük bir önem veriyor.

İsteğe Bağlı Sigortalı Olmak Ne Demektir?

Ülkemizde yasal şartlara uygunluk bakımından yapılan sigortanın zorunlu olarak yapılması gerekiyor. Ancak insanlar belli dönemlerde işlerinden ayrılabiliyorlar ya da çalışmaya imkan bulamıyorlar. Böyle zamanlarda isteğe bağlı sigortalı olarak kendilerini güvence altına alabiliyorlar.

Zorunlu olarak sigortalı olma şartlarını taşıyamayan ya da daimi olarak bir işte çalışmayan insanların kendi isteklerine göre yaptırdıkları bir sigorta türüdür. Aynı zamanda 30 gün boyunca çalışmayan insanların da kalan eksik kısımları isteğe bağlı olarak yatırabilmelerine olanak sağlayan bir sigortadır. Bu sigorta türü kişilerin isteğe bağlı olarak prim ödeyerek uzun vadede sigorta kolları ve diğer tüm sağlık sigortasına tabi olabilmelerine olanak sağlıyor.

İsteğe Bağlı Sigortalılık Şartları

İsteğe bağlı sigortalı olabilmek için bazı koşullar var. Bu koşullara uyumlu olan insanlar sigortalı olmak için başvuru yapabiliyorlar. Öncelikle Türkiye’de ikamet eden insanlardan ve Türkiye’de ikamet ederken sosyal güvenlik adına bir sözleşme imzalanmamış olan ülkelerde yaşayan ülke vatandaşlarında aranılan şartlar şunlardır. Kişinin 18 yaşını doldurmuş olması, kanuna uygun olarak zorunlu sigorta yapılması uygun görülen bir işte çalışıyor olmamak ya da çalışılıyorsa da 30 günden az çalışıyor olmak, kendi sigortalılık durumu neticesinde aylık bağlanmamış olması, gerekli evraklar ile ilgili kuruma başvurmuş olmak gerekiyor.

İsteğe Bağlı Sigortalı Olma İşlemler

Sigortalı olmak isteyen insanların birtakım işlemleri yapması gerekiyor. Bu kişilerin ilgili kurumda daha öncesinden tescilleri olmadığından sigorta tescili için Sosyal Sigortalar Yönetmeliğinin Eki içerisinde yer alan sigorta giriş bildirgesini alarak kayıtlı oldukları il ve merkez müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor. 30 günden daha az çalışan ya da part time çalışan insanların da talep dilekçesine zorunlu gün çalışılan gün sayısını eklemeleri gerekiyor. Bu sigorta türüne başvuran ve yabancı ülkede yaşayan Türk vatandaşlarının da Türkiye’de kaldıkları zamanı beyan etmeleri gerekiyor.

bilecik escort

Bir önceki yazımız olan İnşaat Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizde İnşaat Kredisi, İnşaat Kredisi faiz oranları 2018 ve İnşaat Kredisi nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.