IBAN’ın açılımı; “International Bank Account Number”dır. Uluslararası yapılan bütün para transfer işlemlerinde iban zorunlu bir kural haline getirilmiştir. Ülkemizdeki mevcut yönetmeliğe göre ise havale işlemi dışında yani ( aynı bankaya ait olan hesaplar arasında yapılan para gönderme işlemi ) dışında yapılacak olan tüm işlemlerde iban olma zorunluluğu vardır. Fakat iban numarasını bilmiyor ve bulamıyor iseniz, ülke içinde bulunan bankalara bu durumu bildirerek diğer bankalara iban numarası olmadan para transfer edebilirsiniz.

Iban numarası para transfer işlemlerinin tamamını hatasız, kolay ve çok kısa bir süre içerisinde gerçekleştirmenizi sağlar.

Iban numarası ülke kodu olan iki harf “TR” ile başlar ve yirmi dört rakamdan oluşur.

Iban Numarası Nasıl Sorgulanır?

  1. Akıllı telefon sahibi iseniz ve aynı zamanda İş Bankası mobil bankacılık uygulamasına sahip iseniz iban numaranızı kolaylıkla sorgulayabilir, öğrenebilirsiniz.
  2. Mobil bankacılık uygulamasının “Hesaplarım” bölümüne giriş yaptığınızda birden fazla hesabınız var ise dilediğiniz hesabı seçerek, hesaba ait olan iban numarası bilgisini elde etmiş olursunuz.
  3. Aynı zamanda İş Bankası’na ait olan internet şubesi aracılığı ile de bu bilgiye ulaşmak mümkün.
  4. Şube kodu, hesap numarası ve hesap tipi bilgilerini kullanmak kaydıyla İş Bankası resmi internet sitesine girerek iban no bilgileri sorgulanıp temin edilebilir.
  5. Bu bilgiler, istenilen ilgili boşluklara girilerek doldurulur ve ardından ekranın sağ alt kısmında bulunan “hesapla ” butonuna basılarak hesabınız için atanmış olan iban numarasına ulaşılmış olur.
  6. Bu bilgi ile de bankalar arası yapacak olduğunuz bütün para transfer işlemlerinde zaman tasarrufu sağlayacak, aynı zamanda da işlemlerinizi kolay ve hatasız olarak tamamlama imkanı sağlayacaksınız.
  7. Telefon bankacılığı kullanıyor iseniz, İş Bankası Müşteri Hizmetleri hattını arayarak iban numarası öğrenme ve sorgulama konusunda bilgi edinmek mümkündür.

EFT Nedir?

Birbirinden farklı bankalara ait olan hesaplar arasında yapılan para transfer işlemine verilen isimdir.

Havale Nedir?

Aynı bankaya ait olan hesaplar arasında yapılan para transferi işlemlerine verilen isimdir.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası EFT Saatleri başlıklı makalemizde eft saatleri, iş bankası eft ve iş bankası eft ücreti hakkında bilgiler verilmektedir.