Bir bankadan başka bir banka hesabına para gönderme işlemine EFT adı verilmektedir. EFT işleminin belirlenmiş saat dilimleri arasında yapılması gerekir. Bu saat aralıkları bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Ancak tüm bankalar, sadece hafta içi ve resmi tatil olmayan günlerde bu işlemi gerçekleştirmektedir.

İş Bankası EFT Zaman Aralığı Nedir?

İş Bankası, kendi bünyesinde yer alan müşterilerinin banka hesapları üzerinden diğer bankaların hesaplarına para aktarımı yapabilmeleri adına verdiği hizmet olan EFT işlemlerinin zaman aralığı hafta içi sabah 09.00 ile akşam 17.00 saatleri arasındadır. Bunun dışında bazı istisnai durumlar vardır. Bunlar resmi tatillerdir. Yarım iş günü çalışılan durumlarda 09:00 ile 11:45 saatleri arasında EFT işlemi gerçekleştirebilirsiniz Belirlenen saat dilimleri resmi tatiller dışında geçerli olduğunu unutmamak gerekir. Hafta içi, resmi tatile denk gelen bir günde EFT işlemi yapılmışsa, bu işlem takip eden ilk iş gününde gerçekleşecektir. Ya da Cuma günü 17.00’dan sonra EFT işlemi yapılmışsa, Pazartesi günü karşı tarafın hesabına para aktarımı yapılacaktır. Havale işlemleri için ise, herhangi bir gün ve saat sınırlaması yoktur.

EFT İşlemi Sonunda Ne Kadar Sürede Para Karşı Tarafın Hesabına Geçer?

Normal mesai saatleri ve günleri içerisinde gerçekleştirilen tüm EFT işlemleri 5 ile 10 dakika arasında karşı tarafın hesabına geçer. Ancak bazen, bankalarda yoğunluk oluşabilir. Bu durumda, bu süre 30 dakikaya kadar çıkabilmektedir. Belirtilen sürede de işlem gerçekleşmediyse, EFT sorgulama işlemi yapılmalıdır. Bu işlem şu şekildedir; Öncelikle EFT işlemi yapılırken girilen tüm bilgiler tek tek kontrol edilmelidir. Kontrol sonunda sorun varsa hesabınızın bulunduğu bankanın müşteri temsilcisi aranarak EFT işleminin iptali için gerekli talimatlar verilir. Son derece hızlı hareket edilmelidir. Eğer bilgilerde hata yoksa yine müşteri temsilcisi aranarak durum izah edilir ve çözüme sunması beklenir. Bunun yanı sıra, problemli durumlarda, paranın gönderildiği, karşı tarafın bankasının müşteri hizmetleri ile görüşmek gerekir.

İş Bankası Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

EFT sorgulamaları ya da EFT ve tüm bankacılık işlemleri için, İş Bankası müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. 0 850 724 0 724 numaralı telefondan 7/24 müşteri hizmetlerine ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Emtia Nedir? Emtia Yatırımı Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde Emtia Kredisi, Emtia Nedir ve Emtia Yatırımı hakkında bilgiler verilmektedir.