İş Bankası’nın bireysel emeklilik sistemi içerisinde %25 oranında olan Devlet Katkı Payı bulunur. Emeklilik hesabını İş Bankası’nda açmış olan bir birey yatırmış olduğu birimin %25’ini bankadan katkı payı olarak alır. T.C. vatandaşı olan ve emekliliğini doldurarak kendisine maaş bağlanan her birey bu katkı payından yararlanabilir. Ödenecek olan prim tutarının her hangi bir üst limiti banka tarafından verilmediğinden dolayı alınacak olan katkı payının da bir üst limiti bulunmaz. Tek şart bir yıl içinde alınacak olan katkı payı miktarının asgari ücret üzerinden brüt miktarın %25’i ile sınırlı kalmasıdır.

İş Bankası Bireysel Emeklilik Sisteminin Güvenliği

İş Bankası’nın sunduğu bireysel emeklilik sistemi içerisinde;

– Bağımsız olan dış denetim kurumları

– Hazine Müsteşarlığı

– Banka içi denetim unsurları

– Emeklilik Gözetim Merkezi

– Aktüer yal olan denetim türü

– Sermaye Piyasası Kurulu gibi pek çok denetim aracı bulunur. Bu nedenle de bankanın vermiş olduğu bireysel emeklilik sistemi büyük bir gizlilik ve güvenlik içerisinde yürütülür.

İş Bankası Bireysel Emekliliğe Katılan Bireylerin Hakları

Bireysel emeklilik için İş Bankası ile anlaşma sağlamış ve imza atmış olan bireyi n imza gününden itibaren 60 günlük bir süreç içerisinde sistemden çıkma hakkı bulunur. Bireyin bankaya yatıracağı prim tutarının hangi alanda değerlendirilmesi gerektiğine kendi karar vermesini İş Bankası taahhüt eder.

Vefa durumuna kadar emekli olan bir kişi emeklilik planını en fazla 4 defa değiştirebilir. Emeklilik primi sistem üzerinden takip edilebileceği gibi bilgilendirme mesajı da bireye talimat vermesi halinde gönderilir. Minimum 2 sene İş Bankası’nda kalmak şartıyla birikimler başka bir kuruma aktarılabilir.

İş Bankası Bireysel Emeklilik Maximumkart Kampanyası

İş Bankası’na ait olan Maximumkart ile yapılacak olan prim ödemeleri banka %10 oranında Maxipuan vererek müşterilerini memnun eder. Primlerin Anadolu Hayat Emeklilik üzerinden yatırılması doğrultusunda bu kampanyadan her birey yararlanabilir. Bireysel emeklilik sistemi dahilinde İş Bankası bu ve bunun gibi kampanyalarını yılın belirli dönemlerinde yenilemekte ve emekli olan müşterilerinin bilgisine sunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan İŞ Bankası IBAN Sorgulama başlıklı makalemizde iş bankası, iş bankası iban numaramı nasıl öğrenirim ve iş bankası iban numaramı öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.