Son yıllarda vatandaşların kredi ihtiyacında oldukça artış yaşanmaktadır. Bankalara da gelişen teknoloji sayesinde kredi başvurusu yapmak oldukça kolaydır. Eskiden şubeye giderek başvuru yapılırken şimdi cep telefonu aracılığı ile sms başvuru, telefon bankacılığı ile başvuru yapılırken son zamanlarda en çok yapılan kredi başvuru şekli internet üzerinden yapılan başvuru.

İnternet Aracılığı İle Kredi Başvuru Yolları

İnternet üzerinden kredi başvurusu yapmak için bir kaç yol bulunuyor. Bu yollardan ilki kredi başvurusu yapılmak istenen bankanın web sayfasına girilmek sureti ile yapılıyor. Daha sonra bu sayfanın krediler kısmında kredi başvurusu yap diye bir link bulunur. Bu linke tıklanarak açılan pencereden istenen bilgiler girildikten sonra başvuruyu tamamla denildiği zaman kredi başvurusu yapılmış olur. Yapılan kredi başvurusunun sonucu kişinin başvuru esnasında vermiş olduğu cep telefonuna gelir. Kredi sonucu olumlu ya da olumsuz olsun sonuç sms olarak banka tarafından kişiye gönderilir.

Bir diğer internet üzerinden kredi başvurusu yapmanın yolu da, kişinin eğer bir bankada açılmış vadesiz hesabı var ise bu hesap üzerinden yapılan başvuru şeklidir. Bu hesap üzerinden kredi başvurusu yapmak için bu hesaba ait interaktif hesap açmak gerekir. Açılan ya da var olan interaktif hesaba internet aracılığı ile girilir. Daha sonra bu hesapta başvurular kısmına girilir. İhtiyaç olunan kredi ürünü, toplamda kullanılmak istenen miktar ve geri ödemek için istenen vade süresi seçilerek kredi başvurusu yapılır. Yapılan kredi başvurusunun sonucu ekranda görünür.

İnternet Üzerinden Kredi Çekilebiliyor mu?

İnternet üzerinden kredi çekmek için vadesiz bir hesap ve bu hesaba açılmış interaktif hesap olması gerekir. Nasıl yapılacak? İnteraktif hesaba girilecek sonra başvurulardan kredi başvurusu yapılacak. Kredi onaylanır ise elektronik ortamda onay ile kredi çekilir ve para bu hesaba tanımlanır. İnternet üzerinden interaktif hesap ile çekilecek olan bu kredinin limitini banka kişinin gelir düzeyine ve kredi notuna göre belli bir limite kadar kullanmasına izin verir. Bu kullanılan kredinin geri ödemesi de bu hesaba yatırılarak başvuru esnasında belirtilen tarihe göre olur.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Çekerken İstenen Belgeler Nelerdir? başlıklı makalemizde konut kredi istenen belgeler ve konut kredisi 2018 hakkında bilgiler verilmektedir.