Bankalar müşterilerine kredi kullandırma konusunda yoğun teşvikler ve kolaylıklar sağlıyor. Bakıldığı zaman eskiye oranla kişiler artık daha rahat kredi çekebiliyor. Buna paralel olarak bankaların kullandırdığı kredi türleri de büyük artış göstermiştir. Bu kredilere başvurabilmek için artık şubelere gitmenize bile gerek kalmıyor. İnternetten kredi başvuru imkanları kapsamında şubelere gitmeden anlık kredi başvurusu yapılabiliyor. Bu sayede birçok kredi prosedüründen de kurtulmuş olursunuz. Üstelik 15 bin TL’ye kadar olan kredileri almak için şubeye gitmenize bile gerek kalmıyor. Başvuruyu internet üzerinden yaptıktan sonra krediniz de direkt olarak internet hesabınıza yatıyor.

İnternetten Nasıl Kredi Başvurusu Yaparım?

İnternetten kredi başvurusu yapabilmek için öncelikle kullandığınız bankadan bir internet şifresi almanız gerekiyor. Sonrasında internet bankacılığı sistemi üzerinden cep telefonlarından bile başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu şifreyi şubenizden ve internet üzerinden kısa bir sürede edinebilirsiniz. İnternet bankacılığına giriş yaptığınız zaman menü kısmında kredi başvurusu ile ilgili bir alan bulunacaktır. Bu bölüme girerek istediğiniz kredi türüne başvurabilirsiniz.

İnternetten Kredi Başvurusunda Belge İstenir mi?

İnternet bankacılığını kullanan bir kişi, söz konusu bankanın aktif bir müşterisidir. Kişilerin tüm bilgileri bankada kayıtlı olduğu için, yapacağınız başvuruları belgesiz olarak yapabilirsiniz. Özellikle ihtiyaç kredisi başvurularını internetten yapan kişilerden genel olarak bir belge talep edilmez. Ancak konut kredisi ve taşıt kredisi gibi türlerde bankalara verilmesi gereken zorunlu belgeler vardır. Bu nedenle konut kredilerinde ve taşıt kredilerinde bazı belgeleri teslim etmek için şubeye davet edilirsiniz. Bunun dışında bankanız gerekli gördüğü durumlarda sizleri şubeye davet ederek çeşitli teminatlar belirtmenizi de isteyebilir.

İnternetten Yapılan Kredi Başvurularının Sonucu Nasıl Öğrenilir?

İnternet üzerinden yapacağınız kredi başvurularının sonucu genel olarak sizlere mesaj yoluyla bildirilir. Bu süreçte internet bankacılığı sisteminde kayıtlı olan cep telefonu numarası üzerine tüm bilgilendirme mesajları gönderilir. Ancak başvurunuz çeşitli engellere takıldıysa müşteri temsilcileri sizleri direkt olarak telefon üzerinden arayabilir ve şubeye davet edebilir. Kredi başvurunuz onaylandıysa; 15 bin TL’ye kadar olan kredileri, talep etmeniz durumunda direkt internetten alırsınız. Bu tutarı aşan kredileri almak içinse yine banka şubesine gidersiniz. 

Bir önceki yazımız olan Borç Transfer Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizde borç kapatma kredisi 2019 ve borç transfer kredisi 2019 hakkında bilgiler verilmektedir.