Teknolojinin gelişmesi bir çok işlemi evinizden internetiniz aracılığıyla yapma imkanı sunmuştur. Böylece zamandan tasarrufun da önü açılmıştır. Bunun bir örneği de son dönemlerde yaygınlık kazanan internet bankacılığıdır. Peki, internet bankacılığı nedir? İnternet bankacılığı, müşterisi olduğunuz bankayla ilgili birçok işlemi banka şubelerine gitmenize gerek kalmadan, telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan ve internet aracılığıyla gerçekleştirmenizi sağlayan bir uygulamadır. Böylece şubeye gitmeye vakit bulamadığınız ya da son dakikada hatırladığınız ve şubeye yetişemeyeceğiniz durumlarda mağduriyet yaşamadan işlemlerinizi kolaylıkla ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet Bankacılığıyla Ne Tür İşlemler Yapılır?

Vadeli ve vadesiz hesaplar, kredi hesaplarınız gibi hesapları takip edebilirsiniz. Havale ve EFT gibi işlemleri, yatırım ve döviz işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Fatura, OGS gibi ve daha pek çok ödemenizi yapabilirsiniz. Şubeler aracılığıyla gerçekleştirdiğiniz çoğu işlemleri internet bankacılığından da yapabilmeniz mümkündür.

İnternet Bankacılığı Hesabı Nasıl Açılır?

İnternet bankacılığına sahip olmanızın en büyük şartı öncelikle o bankaya ait bir hesabınızın bulunmasıdır. Bu hesaba sahip olduğunuzda pek çok yöntemden birini seçerek alacağınız kullanıcı adı ve şifrenizle internet bankacılığını kullanmaya başlayabilirsiniz. Peki bu şifreyi nasıl ve nereden alırız. Bunun için pek çok tercih bulunmaktadır.

1- Banka Şubesinden Almak

Banka şubesine giderek yetkili kişilerden direkt olarak internet bankacılığı şifresi isteyebilirsiniz. Ya da bankada hesap açtırdığınız zaman çoğu banka sizin istemenize gerek bile kalmadan bu şifreyi size vermektedir.

​​​​​​2- İnternetten Şifre Almak

İnternet bankacılığından kullanıcı bilgilerinizi girdiğiniz zaman şifre seçme ekranına yönlendirilerek şifrenizi belirleyebilirsiniz.

3- ATM Aracılığıyla Şifre Almak

ATM kartınızı kullanarak başvuru işlemlerini açıp şifre alma seçeneğini seçebilirsiniz.

4-Bankanın Çağrı Merkezini Arayarak Şifre Almak

İlgili bankanızın çağrı merkeziyle iletişime geçerek internet bankacılığı şifrenizi talep edebilirsiniz. Bu işlemlerin herhangi birini tercih ettiğinizde genellikle şifreniz cep telefonunuza gönderilecek mesaj aracılığıyla oluşturulmaktadır. Bu mesaj ile internet bankacılığı sitesini açıp TC kimlik numaranız ve gönderilen şifrenizi yazarak giriş yapabilirsiniz. Sizden ilk giriş yapmanız halinde şifrenizi güvenliğiniz için değiştirmeniz ve kendi belirlediğiniz şifrenizi kullanmanız istenir. Bundan sonra artık internet bankacılığını kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Emeklilere Kredi Veren Bankalar 2018 başlıklı makalemizde emekli kredisi faiz oranları 2018, emeklilere düşük faizli kredi 2018 ve emeklilere faizsiz kredi 2018 hakkında bilgiler verilmektedir.