İnşaat kredisi kendi evini yapmak isteyen kişilere yönelik olarak sağlanmaktadır. Bulunan kendi arsası üzerine ya da farklı bir yere kendi imkanları ile ev yaptırmak isteme durumlarında bu krediden gerekli koşulları sağladıktan sonra faydalanılabilmektedir. Kredi sayesinde kişilerin kendi evlerini istedikleri özellikte yapabilmelerine imkan tanınmaktadır. Ayrıca inşaat boyunca yaşanması muhtemel finansal sıkıntıların önüne geçme konusunda da fayda sağlanmaktadır.

İnşaat Kredisinden Faydalanma Yolları

İnşaat kredisinden hem özel bankalar hem de devlet bankaları dahilinde faydalanmak mümkün olmaktadır. Her bankanın istekleri farklılaşmaktadır. İnşaat kredisi kullanmak için başvuru yapan kişilerin inşaat sektörünü iş olarak kullanmıyor olmaları gerekmektedir. Özellikle de müteahhitlik yapan kişilere bu kredi verilmemektedir. Bireysel çabaları ile kendi evlerini yapma ihtiyacında olan kişilere bu finansman sağlanmaktadır.

Bankalar krediden faydalandırırken yapılan inşaat oranın %70 oranında tamamlanmış olmasını istemektedir. Yüzde yetmiş oranında tamamlanan inşaata %80 oranına kadar nakit imkanı sağlanmaktadır. Aslında birçok banka açısından inşaat kredisi, inşaat tamamlama kredisi adı altında verilmektedir. Bu yüzden de çoğunlukla yapılan inşaatların ilk başından itibaren değil, belirli bir oranda tamamlanmasına bakılarak finansal destek sağlanmaktadır.

İnşaat Kredisi Kullanırken İstenenler

Krediden faydalanabilmek için başvuru yapılan bankanın kriterlerine uymak gerekmektedir. İnşaatın belirli oranda tamamlanmış olması gerekmektedir. Başvuran kişinin siciline ve geçmiş dönemde bankalarla olan ilişkilerine bakılmaktadır. Ayrıca bankaların gerekli gördüğü durumlarda kefil isteme hakkında bulunmaktadır. Bunların yanı sıra inşaat kredisi verirken finansman sağlanan konutun üzerine ipotekte yapılmaktadır.

İnşaat kredisi kendi konutunu yaparken belirli bir aşamada nakit sıkıntısı çeken insanların ihtiyaçlarını karşılamak açısından elverişli olanaklar sunmaktadır. Kredi verirken bankaların belirlediği bir alt limit de bulunmaktadır. Birçok banka üst limit de inşaat kredisi verebilmek için merkez onaylı kredi sağlamaktadır.

İnşaat Kredisi Vade Seçenekleri

İnşaat kredisi vade seçenekleri bankalara göre değişmekle birlikte, çoğunlukla uzun vadelerde kullandırılmaktadır. Özellikle kredinin yüksek limit de çekilmek istenildiği düşünüldüğünde, uzun vadeler halinde finansman sağlanması ödeme kolaylığı açısından daha yararlı olmaktadır. İnşaat kredisi bankalar arası farklılık göstermekle birlikte 72 aydan başlayıp 120 aya kadar uzayabilmektedir.

 

 

bilecik escort bayan

Bir önceki yazımız olan Sigortalı Olup Olmadığını Nasıl Öğrenebilirim? başlıklı makalemizde Sigorta sorgulama 2018, Sigortalımıyım ve Sigortam başladı mı 2018 hakkında bilgiler verilmektedir.