Bankaların çeşitlendirdiği taşıt kredileri ile birlikte artık sıfır araçların yanı sıra ikinci el araçları da alabilirsiniz. Daha öncelerden sunulan kredilerde, alınan kredilerle sıfır araç satışları yapılıyordu. Ancak sıfır araç fiyatlarının çok yüksek olması, bankaların bu anlamda ikinci el araçlara da kredi vermesine sebep oldu. Bu doğrultuda bankalardan çektiğiniz kredilerle ikinci el bir araç da satın alabilirsiniz. Ancak her bankanın ikinci el araçlara taşıt kredisi vermediğini de söylemek gerekiyor. Bununla beraber ikinci el araçlara kullandırılan kredilerde belirli bir yaş sınırı vardır.

İkinci El Araç Kredilerinde Yaş Sınırı Nedir?

Bankalar, ikinci el araç kredilerinde belirli bir yaş sınırı koyar. Bankalar, yaşı çok fazla olan araçlara kredi kullandırmamak amacıyla bu tarz bir kriter belirlemiştir. Söz konusu bu yaş sınırı bankadan bankaya göre değişiklik gösterse de, genel olarak 8 yaşını geçen araçlara kredi verilmez. Bazı bankalarda bu yaş sınırı 10’a kadar da yükseltilebiliyor. Bu kapsamda satın almak istediğiniz araç, yaş sınırını aşıyorsa bankanız taşıt kredisine onay vermez.

İkinci El Taşıt Kredisinde Hangi Belgeler İstenir?

Şubelerden yapılan ikinci el taşıt kredisi başvurularında bazı belgeleri temin etmeniz gerekiyor. Banka nüfus cüzdanı, ikametgâh ve adres gösteren bir faturayı başvuru aşamasında sizlerden talep edecektir. Bununla birlikte gelir belgesini ve sigorta belgesini de başvuruda hazır olarak bulundurmanız gerekiyor. Sıfır araç satın almak isteyen kişilerden başvuruda proforma fatura da istenir. Ancak ikinci al araç alacak kişilerin bu belgeyi vermesine gerek yoktur.

İkinci El Taşıt Kredisi Vadeleri Ne Kadar?

Taşıt kredilerinde uygulanan vadeler, konut kredilerinde olduğu gibi devlet kontrolü altında tutulur. Buna bağlı olarak taşıt kredilerinde uygulanan en yüksek vade sayısı 48 aydır. Taşıt kredisi almak isteyen bir kişi bu vade sayısının daha yukarısına çıkamıyor. Taşıt kredilerinin miktar olarak konut kredilerinden daha düşük olması, vade sayısının da çok fazla yüksek olmamasına sebep oluyor. 40-50 bin liralık bir taşıt kredisi kullandığınız zaman, 48 aylık vadelerde ortalama olarak 1000 liralık aylık ödeme olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Çektiğim Krediden Nasıl Vazgeçebilirim? başlıklı makalemizde çektiğim krediden vazgeçebilirmiyim ve çektiğim krediyi hemen kapatsam faiz ödermiyim hakkında bilgiler verilmektedir.