Bankaların temel çalışma mantığı tamamen faizler üzerine kuruludur. Çeşitli ihtiyaç alanları dolayısıyla alacağınız tüm kredilerde bankalar belirli bir faiz uygulaması yapar. Anapara üzerine bu faiz oranı da eklenerek ödenecek tutarın son hali belirlenir. Söz konusu bu faizler, kredi türlerine göre değişkenlik arz edecektir. Bakıldığı zaman bankalardaki en yüksek kredi oranlarının genel olarak ihtiyaç kredilerinde olduğunu görüyoruz. Taşıt kredisi ve konut kredilerinde devlet teşvikleri yoğun olduğu için Ayrıca taşıt ve konut kredilerindeki toplam tutarların daha yüksek olması, faiz oranlarının da aşağı seviyelerde olmasını sağlıyor. Kredi oranları biraz daha düşük seviyelerdedir.

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

İhtiyaç kredileri miktar olarak 3 bin TL ile 30 bin TL arasında değişkenlik gösteren anlık nakit ihtiyaçlarını kapsar. Tüm ihtiyaç alanlarında gerekli olan nakit parayı bu kredilerden temin edebilirsiniz. Devlet tarafından ihtiyaç kredilerinin düşürülmesi yönünde bankalara genel anlamda bir teşvik yapılmaz. Bu açıdan her bankada farklı bir oranda ihtiyaç kredisi faizi görebilirsiniz. Vade seçeneklerine göre bu kredi oranları %1,25 seviyelerinden başlar ve %1.80 seviyelerine kadar ulaşabilir. Bireysel ihtiyaç kredilerinde uygulanan vade seçenekleri ise genel olarak 48 aya kadardır. Ancak miktarın daha da yükseldiği bankalarda bu vade sayıları da yükseltilebiliyor.

Konut Kredisi Faiz Oranları

Konut kredisi faizlerindeki düşüş ve yükselişler bankalar ve devlet ortaklığında gerçekleşir. Devlet belirli dönemlerde bankalara uyarı göndererek faiz düşürümü talep edebiliyor. Konut kredilerindeki faiz oranları genel olarak en fazla %1,10 seviyelerine kadar çıkabiliyor. Miktar olarak bu kredilerin 100 bin TL seviyelerine kadar ulaştığını düşünecek olursak, faiz oranlarının daha aşağılarda olması beklenir. Konut kredilerindeki vade sayıları da 120 aya kadar çıkarılabiliyor.

Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Taşıt kredileri genel olarak 20 bin TL ile 50 bin TL arasında verilen kredi türüdür. Ancak talep edilmesi halinde ve gelir beyanı yapılması durumunda 50 bin TL’nin üzerinde taşıt kredisi alabilmek de mümkündür. Taşıt kredilerindeki ortalama faizler %1,45 civarında olacaktır. Yine bu faizler üzerinde yapacağınız vade sayısının da etkisi vardır. Vade sayısının artması, faizleri de ileri yönde hareket ettirecektir.

muğla escort bayan

Bir önceki yazımız olan Ev Kredisi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde ev kredisi alma, ev kredisi alma şartları ve ev kredisinde ekspertiz ücreti hakkında bilgiler verilmektedir.