IBAN numarası uluslararası para transferlerinde kullanılan, ülke ve banka kodları içeren bir numaradır. TR ile başlar ve toplamda 26 hane olmak üzere 24’ü rakamlardan oluşur. Güvenli para transferinin yapılabilmesi için IBAN numarası kullanmak gerekir. Çünkü IBAN numarası kullanılmadan yapılan para transferlerinde banka sorumluluk kabul etmez. Kişi IBAN numarasını internet bankacılığından, şubeden, müşteri hizmetlerinden ya da kartı var ise ATM’lerden öğrenebilir.

İnternet Bankacılığından IBAN Numarası Öğrenme

Müşterinin internet bankacılığından IBAN numarasını öğrenebilmesi için internet bankacılığını zaten kullanıyor olması gerekir. Giriş yaptıktan sonra hesaplar menüsünden detay tıklandığında IBAN numarası öğrenilebilir. Hemen hemen tüm bankaların internet bankacılık menüleri birbirleri ile benzerlik gösterir. Hesaplar menüsünden direk IBAN numarası yazan bir sekme olan internet bankacılıkları da mevcuttur. Ancak genel anlamda hesaplar menüsü tıklandıktan sonra manuel olarak IBAN numarası öğrenilir.

Müşteri Hizmetlerinden IBAN Numarası Öğrenme

Müşteri eğer internet bankacılığını kullanmıyor ve kartı yok ise müşteri hizmetlerinden IBAN numarasını öğrenebilir. Ancak müşteri hizmetlerinden destek alınabilmesi için tüm bilgilerin güncel ve hatırlanıyor olması şarttır. Güvenlik aşamasından geçildikten sonra müşteri temsilcisi IBAN numarasını paylaşır.

ATM’den IBAN Numarası Öğrenme

En kolay IBAN numarası öğrenme yollarından bir tanesi de ATM’DEN öğrenmedir. Eğer kişi aynı bankaya ait bir kart sahibi ise ATM’den IBAN numarasını öğrenebilir. Bazı bankalarda kredi kartı ile de hesap görüntülenebiliyor iken bazı bankalarda bu özellik yoktur. O yüzden banka kartının olması önemlidir. Banka kartı ATM’ye takılıp şifre yazıldıktan sonra hesaplar menüsünden IBAN numarası görüntülenebilir. Bankaların ATM menüleri de birbiri ile büyük benzerlik gösterir.

Şubeden IBAN Numarası Öğrenme

Eğer kişinin aynı bankaya ait bir kartı, kullanmakta olduğu internet bankacılığı yok ise ve bilgileri güncel olmadığı için çağrı merkezinden destek alamıyor ise şubeye gitmelidir. Şube kendisine bir hesap cüzdanı vererek IBAN numarası talebini yerine getirir. Ancak genellikle bu tarz durumlarda müşterinin hesabı da pasif konuma gelebilir. Yani alınan IBAN numarası işe yaramayabilir. Şube bilgi güncellemesi yolu ile IBAN numarasını tekrar aktif hale getirebilir.

Bir önceki yazımız olan Kara Listeden Nasıl Çıkılır? başlıklı makalemizde kara listeden nasıl çıkarım, kırmızı kalem nasıl kaldırılır ve kırmızı kalem ne zaman kalkar hakkında bilgiler verilmektedir.