Borsada ilk kez alım satım işlemleri yapacak olanlar için durum oldukça karmaşık görünebilir. Hisse senedinin nasıl alınıp satılacağı konularında yatırımcılar kafa karışıklığı yaşayabilir. bu işin temel mantığı borsada işlem gören, değerinin yükseleceğini düşündüğünüz bir şirketten hisse edinmek ve zamanı geldiğinde bu şirketin elinizdeki hisselerini satarak ortaklıktan ayrılmaktır. Peki, bu konularda deneyim sahibi olmayan ve borsadan ilk defa hisse senedi alacak olan kişiler için bu işin detayları nelerdir? Hisse senedi nasıl alınır?

Bunun için izlenecek adımlar aşağıdaki gibidir:

Aracı Kurum Seçme 

Hisse denedi alım-satım işlerine başlamanız için ilk yapmanız gereken aracı kurumunuzu seçmektir. Piyasada bu işlemleri yapan çok fazla sayıda aracı kurum bulunmaktadır. Aracı kurumunuzu seçerken ilk dikkat etmeniz gereken durum seçtiğiniz kurumun borsada bu işlemleri yapabilmesi için gereken izine sahip olmasıdır. Bu izin ise Sermaye Piyasası Kurulu tarafından verilen yetki belgesidir. Bu belgeye sahip olmayan kurumlar aracılığıyla borsada alım satım işlemleri yapmanız mümkün değildir.

Böyle bir kurumun nasıl bulunacağını düşünüyorsanız bunun içinde bir sürü seçenek vardır. En başta ülkemizdeki birçok banka bu aracılık işini yapmaktadır. Bunun için borsada alım satım aracılığı yapan bir bankada yatırım hesabı açarak o hesap üzerinden hisse senedi işlemlerinizi gerçekleştirmektir. Bankalar dışında bu görevi üstlenen başka aracı kurumlar da vardır. Bunlar içerisinde en çok bilinenler Forex, GCM gibi kurumlardır.

Bunların dışında kalan bir aracı kurum seçmek isterseniz Sermaye Piyasa Kurulu’nun internet sitesine girerek yetki belgelerine sahip olup olmadığını denetleyebilirsiniz. Aracı kurumu seçerken her kurumun farklı bir komisyon oranı ve masrafları olabileceğini hesaba katmanız gerekir. Seçim yaparken ödeyeceğiniz komisyon oranını dikkate alarak bu kurumu seçmelisiniz.

Yatırım Hesabı Açma

Aracı kurumunuzu seçtikten sonra yapmanız gereken seçtiğiniz aracı kuruma göre yatırım için vadesiz hesabınızı açmaktır. Bu hesap aracı kurum üzerinden açtırılır. Hesap açıldığı sırada Çerçeve Sözleşmesi imzalamanız gerekmektedir. Bu sözleşmeyi imzalamanızla hesabınız açılmış olur.

Yatırım Hesabına Para Yatırma

Hisse senedi almaya başlayabilmek için alacağınız hisse senedinin fiyatı ve komisyon miktarınca hesabınıza para yatırmanız gerekir.

Hisse Senedi Alma

Hesabınızda gerekli para bulunduğu takdirde aracı kurumun web sitesi üzerinden yatırım hesabınıza giriş yapın. Almak istediğiniz, borsada işlem gören hisse senedini seçin. Hisse senedini seçerken iyi bir analiz yapmanız, fiyatlarını incelemeniz ve gelecekte değer kazanacağını öngörebilmeniz gerekir. Aklınıza yatan hisse senedini bulduğunuz taktirde alım emrini vererek artık ilk hisse senedinize sahip olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Borsaya Nasıl Girilir? başlıklı makalemizde borsa da işlem yapma ve borsada nasıl para kazanırım hakkında bilgiler verilmektedir.