Hisse Senedi Almak

Ülkemizde temellerinin çok eskiye dayandığı ve güvenilir yatırım araçları arasında gösterdiğimiz hisse senetleri, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından denetlenen ve aracı kurumlar vasıtası ile yapacağımız yatırım işlemleri kapsamaktadır. Hisse senedi almak ve uzun vadeli bir yatırım yapmak isteyen kişiler, bu kıymetli evraklar için öncelikli analizler yapmalıdırlar. Bilindiği gibi hisse senetleri, sermaye üzerine kurulmuş olan işletmelerin, şirket paylarından belirli bir kısmını halka arz etmesi ile ortaya çıkmıştır. Uzun vadede ciddi getiri elde edilebilecek hisse senetlerinde ise, bilinmesi gereken bir takım durumlar bulunmaktadır. Yatırımcılar tarafından bilinen ve yeni yatırımcıların da kesinlikle dikkate alması gereken bilgiler şu şekildedir;

  1. Seçilen şirkete ait bir hisse senedi alındığında, artık işletmenin bir ortağı olmuş olacaksınız. Ancak, ortaklık gücünüz, elinizdeki hissenin oranına bağlıdır. Hisse senedi ortaklık üzerine bir hak sunduğundan dolayı, kar ve zarar ortaklığı mümkündür. Eğer doğru analiz sonucu doğru hisse alınırsa, hisse senedi size kar sağlayacaktır. Ancak, hisselerin zarar ortaklığından dolayı sizi zarara sokacağını da unutmamalısınız.
  2. Tek bir işlem ile alınacak hisse senetleri, yatırımcısına zorluk çıkarmamakta ve yine diğer yatırım araçlarına göre getiri konusunda daha cömerttir.
  3. Uzun ve kısa vadeli yatırım yapılmasının mümkün olduğu hisse senetlerinde tercih tamamen kişilere aittir. Uzun vadeli yatırım yapacak kişiler için hisselerde herhangi bir geçerlilik süresi de bulunmamaktadır.
  4. Alınacak kıymetli evrakta belirli vergi muafiyeti uygulamasına gidilebilmektedir. Yani, yapacağınız alım ve satım işlemlerinde, stopaj oranı %0 oranında hesaplanacaktır.
  5. Hisse senedi almak isteyen kişilere cazip gelen diğer bir durum da, farklı platformlar üzerinden alım ve satım işleminin yapılabiliyor olmasıdır.

Nasıl Hisse Senedi Alırım?

Hisse senedi almak ve derhal yatırım piyasasına girmek isteyen kişiler, aracı kurum seçimi ile göreve başlamalıdırlar. Bunun için yatırım piyasalarında destekçi konumda olan bankalardan destek alınabilecektir. Herhangi bir bankadan yatırım hesabı açtırdığınızda borsa ve diğer yatırım piyasalarına ulaşabilecek, alım ve satım işlemleriniz için emirleri de internet ortamında verebileceksiniz. Bankaların burada daha cazip olmasının nedenlerine baktığımızda, sürekli destek hatlarının olması, internet ve mobil bankacılık üzerinden de işlem yapılmasının mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Forex Piyasalarında Arbitraj Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Arbitraj Hesaplaması, Arbitraj nedir ve Arbitraj uygulaması hakkında bilgiler verilmektedir.