Hibe kredisi, hiç bir karşılık olmaksızın verilen bir kredi türüdür. Bu türden krediler yatırımcılara veya yeni girişimcilere verilmektedir. Bazı istisnai durumlarda kullanıcı veya ödeneklere bağlı olarak cüzi sayılabilecek düşük oranlarda, bir kaç yıl ertelemeli ve vadeli olarak verilmektedir.

Hibe Kredilerinin Verildiği Durumlar

Hibe krediler yeni bir iş kurmak isteyenler veya kurulu bir işi geliştirmek için verilebilir. Nerdeyse bütün sektörlerde iş yapacak girişimcilere sunulan bu hizmet devlet eliyle yapılmaktadır. Hibe kredileri sadece maddi olarak verilmez. Örnek verilecek olursa, çiftçilere arazi işlerken kullanılacak traktörün mazotu veya diğer girdileri karşılamak için verilen somut girdiler de hibe kredisine iyi bir örnek olacaktır.

Hibe Kredilerinin Verildiği Kişiler

Bu türden krediler, kredinin kullanılacağı sektöre göre, kredi kullanılacak olan kişilerin durumlarına göre, yani; İş ile ilgili eğitim düzeyi, yaşı ve maddi durumları göz önünde bulundurularak kredi verilmektedir. Öncelikli olarak üniversite mezunları, genç girişimcilere, maddi durumu yeni bir iş kurmaya müsait olmayan ve sicilleri temiz olan kişilere verilmektedir.

Hibe Kredisi Almak İçin Yapılması Gerekenler

Öncelikle kredi istenecek sektörün seçilmesi gerekiyor. Örnek verilecek olursa kişinin yapacağı iş için bir süt sektörünü tercih etmesi buna örnektir. Daha sonra kuracağı işletme için ön fizibilite raporu hazırlayarak işletmenin ilk kurulum maliyeti, kurulum sonrası giderler ve ham madde giderleri hesaplanarak ihtiyaç duyulan kredi tutarı belirlenir. Sonrasında kredi kullanacak kişilerim öğrenim düzeyi, maddi durum, yaşı gibi bireysel özelliklerin belgelenmesi ve bu belgeler ile krediyi veren kuruma başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Hibe Kredisi Verilirken Niçin Seçici Davranılır?

Daha önceki yıllarda bu tür hibe kredileri her istenen kişilere verilmekteydi. Bu sebeple kötü amaçlı kişiler de bu krediden yaralanmaktaydı. Bu kişiler aldıkları krediler ile paravan denilen yani gerçekte var olmayan sadece kağıt üzerinde bir işletme kurması ve paravan olan bu işletme bir kaç ay açık kaldıktan iflas etmiş gösterilmekte ve krediyi başka alanlarda kullanmaktadır. Bu sebeple kredi verilirken bu gibi sorunların önüne geçmek için kredi verilirken seçici davranılmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Sanal Kredi Kartına Nasıl Başvuru Yapılır? Avantajları Nelerdir? başlıklı makalemizde kredi kartı olmadan sanal kart alınabilir mi, sanal kart nasıl kullanılır ve sanal kredi kartı al hakkında bilgiler verilmektedir.