Hibe hayvan kredisi, devlet tarafından kırsal kesimde yaşayan insanlara verilen ve kimi zaman maddi kaynak sağlayarak kimi zamanda büyükbaş veya küçükbaş hayvan olarak çiftçilere verilmektedir.

Hibe Hayvan Kredisinin Verilmesinin Amacı

Bu kredinin hem devlet açısından hem de insanlar açısından birçok amacı vardır. Verilen hayvan kredisi ile kırsal kesimde yaşayan insanların refah düzeylerini arttırmak ve büyük şehre göç etmelerinin önüne geçilmektedir. Düşük verimli hayvan ırklarının yerine bir birim yem ile daha fazla ürün elde edebilecek ırklardaki hayvanlar verilerek hem yem tüketimi azaltılarak hem de üreticinin daha fazla gelir etmesi sağlanacaktır. Bunların dışında az gider ile daha fazla gelir elde edileceğinden ekonominin canlanması sağlanacaktır.

Hibe Hayvan Kredisini Alabilecek Kişiler

Bu kredi için, hayvanların beslenme ve bakımlarının sağlıklı bir ortamda yapılabileceği bir hayvan barınağına sahip kişilere öncelik verilecektir. Bunun dışında hayvan bakımı ve sağlığı hakkında bilgisi olan kişiler ve hali hazırda hayvan sahipleri bu krediyi alabilmek için avantajlı durumdadır.

Hibe Kredisi Alınabilecek Kurumlar

Bu kredi ülkemizde sadece devlet eliyle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan incelemeler sonucunda verilmektedir. Verilecek olan bu krediden herhangi bir faiz ve geri ödeme alınmamaktadır. Tabi bazı durumlarda talepte bulunulan hayvan türüne bağlı ve hayvan barınağının bulunduğu konuma göre bazı kesintiler yapılmaktadır.

Hibe Kredisini Almak İçin Yapılması Gerekenler

Öncelikle ihtiyaç duyulan hayvan çeşidine karar verilir ve bu hayvanın birim maliyeti hesaplanır. Hayvanın bakımı için barınağın havalandırma ve temizleme aparatları temin edilmelidir. Bunun sonucunda krediyi kullanılacak kişinin maddi durum ve hayvan ile ilgili bilgileri belgelenmek sureti ile ikametlerinin bulundukları ilçe ya da il Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürlüğüne başvurulması suretiyle başvuruda bulunabilir.

Hibe Hayvan Kredisi Hangi Hayvanlar İçin Verilir

Bu kredi için birçok seçenek mevcuttur. Büyükbaş, küçükbaş, tavuk ve arıcılık faaliyetlerinde bulunanlara bu kredi verilmektedir. Asıl olarak hayvanın türünden ziyade ülkemizde genel olarak yetiştirilmekte olan hayvanlardan daha verimli olan hayvan yetiştirilmek istendiğinde bu kredi verilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kiralık Kasa Fiyatları Kiralık Kasa Nedir Ve Ne Amaçla Kullanılır? başlıklı makalemizde 2018 kiralık kasa kampanyaları, en ucuz kiralık kasa ve en uygun kiralık kasa 2018 hakkında bilgiler verilmektedir.