Hayvancılık işi ile uğraşan kişilerin hayvansal üretim kapsamında ihtiyaç duydukları kira, yem, ilaç, araç, yakıt, makine bakım onarım, sigorta gibi giderler ve özellikle büyükbaş küçükbaş hayvan alımlarında kredi kullanmaya ihtiyaç duyuluyor.

Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar

Ülkemizde Devlet bankası kapsamında bilindiği üzere üç adet banka vardır. Banlar Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’tır. Bu bankalardan Vakıfbank memura, Halkbank işletmelere, Ziraat Bankası ise tarıma ve çiftçiye kredi kullanımı sağlıyor. Ayrıca hayvancılık kredisi kullandıran özel bankalarda mevcuttur.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi

Ziraat Bankası hayvancılık kredisi iki ayrı kategoride kullanılabiliyor. Büyükbaş süt hayvancılığı kredisi, büyükbaş besicilik kredisi olarak kullanılabiliyor. Ziraat Bankasının hayvancılık kredisi için uyguladığı faizi yıllık 0.5 oranındadır.

Büyükbaş Süt Hayvancılığı kredisi

Ziraat Bankası genelde toplu hayvan alımları için kredi imkanı sunuyor. Örneğin, alacağınız büyükbaş hayvan sayısının en az 10 civarında olması gerekir. Çünkü bu hayvanların sütü satılarak para kazanılacağından ne kadar çok olursa gelirde o düzeyde yüksek olacaktır.

Besicilik Kredisi

Ziraat Bankasından besicilik kredisi almak için yine 10 adet büyükbaş alınması ya da 5 büyükbaş hayvanınız olup bunun sayısını 10′ a çıkarmak için kredi imkanı sağlar.

Küçükbaş Koyun ve Keçi besiciliği İçin Kredi

Bankadan hayvan kredisi kullanmak için Ziraat Bankasının küçükbaş hayvan süt yetiştiriciliği için en düşük koyun yetiştiriciliği için 50, keçi yetiştiriciliğinde ise 25 keçi alma şartı vardır. Ancak küçükbaş besiciliği yapmak için 100 civarı hayvan alma şartı getiriyor.

Hayvancılık Kredisi Veren Özel Bankalar

Hayvancılık kredisi veren bankalardan birisi olan TEB, 12 aya varan ve 1/3/6 aylık periyotlar halinde eşit ya da esnek taksitli ödeme imkanları ile kredi kullandırır. Garanti bankası ise Şekerbank ise 60 aya varan vadelerle 10 veya daha fazla hayvan alımlarında kredi sağlanırken, İş Bankası ve Denizbank’ta 36 aya varan vadelerle hayvancılık kredisi kullandırıyor.

Hayvan Kredisi Almak İçin Gerekli Belgeler

Bankalardan hayvancılık kredisi çekmek için Çiftçi belgesi, tarımsal işletmeci olduğunu belirten belge(tapu, kira kontratı, kiraya teminat gösterilecek olan belgeler, bilanço esasına dayalı iş yapan işletmelerden son üç yıla ait bilanço tablosu ve kimlik belgesi ile müracaat edilir.

Bir önceki yazımız olan Ev Kredisinde Hayat Sigortasının Yeri Nedir? başlıklı makalemizde ev kredisinde hayat sigortası yaptırmalımıyım, hayat sigortası neden yapılıyor ve hayat sigortasının önemi hakkında bilgiler verilmektedir.